Kamizelka i rękawki, czyli optymalny zestaw na sezon przejściowy

Sprzęt Otwarty dostęp

Sezon przejściowy charakteryzuje się dużymi amplitudami temperatur w ciągu dnia. Rano, nawet w pogodny dzień, temperatura nierzadko z trudem przekracza 10°C, a to zbyt mało, aby myśleć o komfortowej jeździe na krótko. 

 

Sezon przejściowy charakteryzuje się dużymi amplitudami temperatur w ciągu dnia. Rano, nawet w pogodny dzień, temperatura nierzadko z trudem przekracza 10°C, a to zbyt mało, aby myśleć o komfortowej jeździe na krótko. 

Jednak ubieranie długich spodni i bluzy też nie jest zasadne, bo już dwie–trzy godziny później, kiedy słońce zacznie na dobre operować, temperatura wzrasta do 18–20°C i długi strój okazuje się za ciepły. Znowu, gdy wycieczka przeciągnie się do późnego popołudnia i słońce zacznie zachodzić, temperatura szybko spada, a organizm zaczyna się wychładzać. Ponadto temperatura otoczenia to jedno, ale każdy rowerzysta dobrze wie, że liczy się ta odczuwalna, która spada wraz ze wzrostem prędkości jazdy (zobaczcie wykres obok). Temperatura spada także wraz wysokością i jest to tzw. pionowy gradient wysokości. Jeżeli zaplanowaliśmy trasę w górach, to na przełęczy będzie znacząco chłodniej niż na początku podjazdu, a zjazd może nawet drastycznie wychłodzić organizm, jeżeli się nie zabezpieczymy. Dlate...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy