Dołącz do czytelników
Brak wyników

Jest moc

Artykuł | 16 października 2019 | NR 35
0 1055

Czy pomiar mocy realizowany w korbach odchodzi w przeszłość? Nowa propozycja od SRM pozwala podejrzewać, że to prawdziwa tendencja. Z drugiej strony Stages cyzeluje technologię w cenach pozwalających myśleć o pomiarze mocy nawet mniej majętnym związkom sportowym i dopasowuje ją do coraz nowszych wersji korb.

STAGES

Zlokalizowana w Boulder w stanie Kolorado firma produkuje swoje mocomierze w wersji „L” oraz „R”. Pierwsza, najprostsza, dokonuje pomiaru z lewej korby i estymuje wartość na drugą nogę. Dla dokładniejszych użytkowników przeznaczony jest drugi rodzaj miernika – przyklejany na korbę z blatami. Z mocomierza jednostronnego „L” czyni dwustronny zespół pomiarowy. Ponieważ Stages korzysta z korb innych producentów, doklejając swoje urządzenia pomiarowe przed wprowadzeniem nowych grup Shimano XTR, XT i GRX, pojawiło się pewne zawahanie. Wszystko wyjaśniło się na Eurobike 2019, gdy zaprezentowano obustronne mierniki do najnowszych korb Shimano. Ważące zaledwie 20 g jednostki pomiarowe zasilane są bateriami, które można wymienić chałupniczo. Pomiar realizowany jest bez udziału zewnętrznych czujników kadencji, kabli, magnesów itp., zatem nic nie zakłóca konstrukcji roweru. Testy wykazują dokładność urządzeń Stages na poziomie 98,5% i szczelność zgodną z normą IPX7.

POLECAMY


SRM X - POWER – PEDAŁY SPD Z POMIAREM MOCY DO MTB

SRM czasy pionierskie ma daleko za sobą. Na dynamicznie rozwijającym się obecnie rynku mocomierzy zajmuje co najwyżej boczną lożę honorową. Ogłoszony właśnie nowy produkt może jednak pozwolić przenieść się z kąta znacznie bliżej frontu. SRM pokazał pomiar mocy zintegrowany w pedałach MTB na klasyczny stalowy blok SPD – pierwsze takie urządzenie na rynku. We wprowadzeniu produktu na rynek akurat teraz niewątpliwie pomógł fakt odkryty przez specjalistę od pomiaru mocy – Raya Makera. Otóż patent Shimano na system SPD właśnie wygasł, więc nie ma już opłat licencyjnych. To drugie podejście SRM do mocomierza w pedałach. Wcześniej w tym roku premierę miały szosowe Exakt, które przetestowaliśmy i opisaliśmy w bB. Mimo że SRM uznaje je za swój produkt, ten dość nieudany model zbudowano z wykorzystaniem elektroniki Look. X-Power są jednak całkowicie nowym projektem, zrealizowanym od podstaw przez SRM w Niemczech.
Mierniki mocy są obecne w MTB od dłuższego czasu. PowerTap ma tylną piastę do hamulców tarczowych, a wielu producentów oferuje pomiar na pająku przednich zębatek lub na korbach. Na szosie pomiar w pedałach powoli zaczyna zyskiwać przewagę, więc SRM wydaje się bardzo na bieżąco. Jest jednak powód, dla którego konkurencja omijała tę lokalizację do pomiaru mocy. Życie pedałów MTB nie należy do łatwych i integrowanie w tym komponencie delikatnych urządzeń pomiarowych, od których wymaga się wielkiej precyzji, jest dużym wyzwaniem. SRM twierdzi, że uszczelnienie i odporność na uderzenia są wystarczające. Tensometry, elektronika i akumulator mieszczą się w osi ze stali nierdzewnej, a widoczna obudowa pedału obracająca się na aż trzech łożyskach jest łatwa do wymiany i dostępna w różnych kolorach. Instalacja nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi, stojaka i aplikacji, jak w Exakt. Podobnie jak w mocomierzach w pedałach konkurencji – Assioma, Vector 3 czy PowerTap P1/2, wystarczy je po prostu wkręcić w korby. Do ładowania z zasilacza USB potrzebne będą adapterki magnetycznie przypinane do osi pedałów. Deklarowana żywotność między ładowaniami (80 godzin) jest dość niska, ale nie na tyle, żeby to stanowiło utrudnienie. Deklarowana dokładność jest za to na najwyższym poziomie – 1% błędów. Dzięki osobnemu pomiarowi prawej i lewej strony mierniki mają pokazywać zrównoważony wynik i nadawać w dwóch systemach: ANT+ i BT. SRM zapewnia o zgodności z oprogramowaniem Zwift, co nie jest takie oczywiste w wy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy