Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Trening

29 czerwca 2019

Jak schudnąć na rowerze? Lepsze kardio czy interwały?

0 949

Rower może prowadzić do celu, którym dla wielu osób jest poprawa sylwetki latem. Aby go osiągnąć, warto poznać fakty i mity związane z dwiema popularnymi metodami redukcji tkanki tłuszczowej – treningiem aerobowym (kardio) oraz interwałowym. Jak na rowerze spalać tłuszcz z głową?

Lato to dla wielu osób czas licznych starań o poprawę swojej sylwetki. Z powodzeniem i pożytkiem dla zdrowia można osiągnąć ten cel na rowerze, stosując jedną z dwóch najpopularniejszych metod redukcji tkanki tłuszczowej – trening aerobowy (kardio) bądź interwałowy. Który z nich może przynieść więcej korzyści? Zacznijmy od kardio. Jego dużą zaletą jest to, że łatwo go wykonać (oprócz jazdy na rowerze może to być pływanie czy nawet trucht), nie wymaga też nadzwyczajnej kondycji.

POLECAMY

Spalanie tłuszczu w tym treningu to kwestia nieco złożona. – Proces ten zachodzi wyłącznie podczas konkretnej sesji treningowej i ustaje w niedługim czasie po jej zakończeniu. Wzrost utleniania kwasów tłuszczowych zachodzi również dopiero po wykorzystaniu odpowiedniej puli węglowodanów (głównie glikogenu mięśniowego), co w zależności od indywidualnych predyspozycji trwa od około 20 do 30 minut. Dopiero po tym czasie tkanka tłuszczowa spalana jest efektywnie i znamiennie, przy założeniu utrzymania odpowiedniej średniej intensywności wysiłku (warunki tlenowe). Ponadto, organizm bardzo szybko adaptuje się do tej formy aktywności i dla większej skuteczności wymaga od nas wejścia na wyższy poziom energetyczny (wyższe tętno aerobowe). Łatwo wydłużyć czas jazdy na rowerze z 30 do 40 minut, jednak idąc tym tokiem rozumowania, wydłużaniu może nie być końca – mówi dr Anna Stolecka-Warzecha, fizjolog żywienia i sportu ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ekspertka Merida Polska, dystrybutora jednej z czołowych marek rowerów na świecie.

Jej zdaniem trening aerobowy nie jest wolny od poważniejszych wad. – Stosowany z dużą częstotliwością, nie sprzyja również budowaniu masy mięśniowej. Co więcej, może w wybranych przypadkach prowadzić wręcz do jej zmniejszenia, ze względu na produkowanie kortyzolu, czyli hormonu, który pośrednio degraduje nasze aminokwasy mięśniowe, a więc mięśnie.

Interwały, czyli prawdziwy HIIT

Zgoła inną metodą treningu jest trening interwałowy, czyli trening HIIT [z ang. high intensity interval training – red.]. Charakteryzuje się on zmienną intensywnością pracy. – Oczywiście trucht wykonywany naprzemiennie z marszem również posiada jego cechy, lecz by mówić o spektakularnych efektach spalania tkanki tłuszczowej, musimy go rozpatrywać w o wiele wyższej, wręcz maksymalnej dla organizmu intensywności – zaznacza dr Stolecka-Warzecha. Interwały mogą być właściwe dla zabieganych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na trening. – Ta forma ruchu nie powinna przekraczać jednak 20 minut. Na więcej po prostu nie powinniśmy mieć siły! Wszystko, co dobre, zaczyna się po interwałach, które wywierają znaczący wpływ na nasz metabolizm. Do spalania tkanki tłuszczowej dochodzi dopiero po tym treningu i proces ten trwa do 24 czy nawet 48 godzin – wyjaśnia ekspertka Meridy.

Zmęczenie na poziomie komórkowym jest tak duże, że w restytucji powysiłkowej, czyli spadku tętna do określonego poziomu, zwiększa się spoczynkowe utlenianie kwasów tłuszczowych. Dlaczego tak się dzieje? – Nagromadzenie się powysiłkowych metabolitów prowadzi do znaczącego wzrostu konsumpcji tlenu, co pociąga za sobą długofalowe wykorzystanie tkanki tłuszczowej jako źródła energii. To jednak nie wszystko. Trening interwałowy powoduje wzrost produkcji testosteronu, hormonu odpowiedzialnego m.in. za budowanie mięśni, oraz hamuje produkcję wspomnianego wcześniej kortyzolu. Ponadto organizm nie wykazuje szybkiej adaptacji do takiego wysiłku, a związane z nim możliwości postępu są niemal nieograniczone – zachwala specjalistka w zakresie fizjologii żywienia i sportu ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Może się wydawać, że trening interwałowy nie jest tak przystępny jak aerobowy. Słusznie uważa się go za bardzo wymagający i niekoniecznie powinien on być najkrótszą drogą do lepszej sylwetki dla osób o niskim stopniu wytrenowania, otyłych czy w podeszłym wieku. – Jeśli zachowają one jednak zdrowy rozsądek i dostosują wysiłek do indywidualnych potrzeb, może się okazać, że przeciwskaz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy