Dział: Trening

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Poprowadź swój sezon startowy

Udało się! Przetrwaliśmy kolejną zimę, kolejny okres przygotowawczy i jest! Wystartował długo wyczekiwany sezon! W tym artykule postaram się pomóc Ci prawidłowo zaplanować przebieg sezonu startowego. Naturalnie, można „po prostu” startować, ale jeśli właściwe wszystko poukładasz, możesz wycisnąć z sezonu znacznie więcej, niż Ci się wydaje. Mój artykuł potraktuj jako „mapę ze wskazówkami”, ale niektóre detale będziesz musiał ocenić sam. Zaczynamy!

Czytaj więcej

Kolarstwo kołem się toczy – znów zbliża się czas roztrenowania

Sezon kolarski w Polsce jest zdecydowanie zbyt krótki. Ledwo się rozpoczął, a już na horyzoncie widać jego koniec. Powoli kolarski cykl się zamyka. Symbolicznym końcem każdego sezonu jest tak zwane roztrenowanie, które fachowo nazywa się „celowym obniżeniem formy sportowej”.

Czytaj więcej

Hipoksja pozwoli wrzucić szósty bieg

Trening w hipoksji, czyli ze zmniejszoną dawką tlenu, może wyraźnie zwiększyć możliwości wysiłkowe. Kolarzom taka adaptacja przydaje się szczególnie w górach podczas wieloetapowych wyścigów, kiedy zwiększa się wentylacja minutowa płuc, spłyca oddech, a mięśnie szybciej pieką. 

Czytaj więcej

Gdy spada motywacja do treningu

Jeśli chcesz w kolarstwie osiągać wysokie cele, musisz trenować. Każdy, kto trenuje, wie, jak ciężka jest to praca i ile trzeba włożyć wysiłku w ciągły znój jednostek treningowych, żywienia i regeneracji. To ogromny koszt psychiczny i po kilku latach Twoja głowa może powiedzieć stop!

Czytaj więcej

Przygotuj optymalną dyspozycję startową na ważne zawody

Magiczny szczyt formy – święty Graal każdego trenującego zawodnika. W okresach przygotowawczych daje ogrom motywacji treningowej, a gdy w końcu nadejdzie, pozwala poczuć się naprawdę mocnym. Jeśli wszystko wykonasz prawidłowo i szczyt formy „uda się”, poczujesz się nadczłowiekiem. To będzie 101% Twoich możliwości wydolnościowych.

Czytaj więcej

Rozbuduj swoją bazę

Do pierwszych startów zostało najwyżej kilka tygodni. Jeśli w okresie zimowym zbudowałeś solidną bazę, czas na etap „rozbudowy”.

Czytaj więcej

Dlaczego trening bazowy jest tak istotny w kolarstwie?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kolarstwem, na pewno masz w głowie wiele pytań. Jak trenować? Ile trenować? Od czego zacząć? Czym są akronimy w stylu LT, RCP, FTP, VO2Max czy FRC? Co robić, żeby jeździć szybciej?

Czytaj więcej

Czy kolarz powinien biegać?

Po okresie roztrenowania i odpoczynku od roweru, pojawia się odwieczne pytanie: biegać czy nie biegać?

Czytaj więcej

Jak schudnąć na rowerze? Lepsze kardio czy interwały?

Rower może prowadzić do celu, którym dla wielu osób jest poprawa sylwetki latem. Aby go osiągnąć, warto poznać fakty i mity związane z dwiema popularnymi metodami redukcji tkanki tłuszczowej – treningiem aerobowym (kardio) oraz interwałowym. Jak na rowerze spalać tłuszcz z głową?

Czytaj więcej