Dołącz do czytelników
Brak wyników

Przygoda , Otwarty dostęp

29 kwietnia 2020

NR 39 (Kwiecień 2020)

Chiny koło Pszczyny, czyli jak nie oszaleć w czasach zarazy

0 640

Nie tak miała wyglądać ta wiosna i zupełnie nie tak miał wyglądać ten tekst. Według planów już przynajmniej jeden wyścig miał być za mną i z początkiem kwietnia miałam oddawać się dogłębnym analizom, dlaczego tak słabo, czy aby na pewno mi na tym zależy, oraz tłuc grube kilometry w moich ulubionych Północnych Morawach, w które mam kilka depnięć w pedały. Miałam też nadzieję, że kiedy tylko zjedzie śnieg, uda się zrobić kilka rund po beskidzkich trailach.

Chiny koło Pszczyny

Mieliśmy plan. Miała nastać słoneczna wiosna i cała nasza redakcyjna ekipa miała zacząć swoje eksploracje. Wymyśliliśmy artykuł, w którym opiszemy dla Was trasy wokół miejsc o egzotycznych nazwach wrzuconych w krajobraz polskiej prowincji. Plan bez wad: my się poruszamy, odkryjemy kawałek Polski i będzie śmiesznie. Zaklasnęliśmy w dłonie, kiedy zamknięto granice – wspaniale! Pojedźmy do Abisynii bez przekraczania granicy! I do Betlejem! I do Chin na chińszczyznę! Zanim nasmarowaliśmy łańcuchy, przyszła depesza #zostańwdomu. Siedzimy więc w domu, jeździmy palcem po Google Maps i tylko szybkim krokiem chodzimy do sklepu i apteki. Jeżdżenie na rowerze w formie, jaką lubimy, przestało być normalne. Tęsknota za rowerem wcale na nas dobrze nie działa, więc ulegamy temu, co każdy nastolatek nazwałby po prostu „głupawką”. Myślimy o tym, co będziemy robić, jak świat znormalnieje na tyle, żeby móc się poszwędać. Nie planujemy ekspedycji na koniec świata. Zapraszam Was na wycieczkę przez niektóre województwa i chciałabym, żeby zbiór najśmieszniejszych nazw miejscowości, jakie można tam odwiedzić, stał się inspiracją do wycieczek, przejażdżek i ekspedycji. Wińsko (województwo dolnośląskie) i inne używki w ilościach nieprzesadzonych pozwoliły mi sporządzić dla Was listę porad na czas pandemii, by zachować resztki godności, formy i dobrego nastroju. 

Dolnośląskie opowiada się za afirmacją życia

Wszystko to jedna Wielka Lipa i ściema, mówią. Nawet jeśli sytuacja jawi się jako Stolec, czy inna Dziadowa Kłoda, która zdaje się przeszkodą nie do pokonania, należy zachować spokój i optymizm. Uraz, jaki niektórzy żywią wobec aktywności domowych, należy przekuć w wyzwanie i na przykład nauczyć się piec chleb, który przy deficycie drożdży wymagał będzie domowego zakwasu. Jak ostrzegają znawcy, może to być nowa Miłosna historia, która zostanie z Wami na czasy po pandemii. Kto wie, czego wymagał będzie od nas nowy świat i nowe na nim porządki? 
 


Kujawsko-pomorskie namawia do jogi

Teolog rozpocznie spór, lecz każda Grzeczna Panna storpeduje to argumentami nie do podważenia i udowodni, iż joga czyni cuda z ludzkim ciałem i umysłem. Suchy Pies z głową w dół, kobra czy wojownik pozwolą rozciągnąć partie mięśni, które obciążył rower. W praktykowaniu jogi nie przeszkodzi Krzywe Kolano, które dokucza podczas jazdy, a dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje mięśnie nabiorą siły, by lepiej chronić twoje stawy. Tylko Lenie Wielkie nie ulegną euforii i efektom tych ćwiczeń, które wykonać możesz w zaciszu swego domostwa. Joga nie zastąpi treningu cardio i samej jazdy na rowerze, ale pozwoli rozwinąć inne sprawności, poprawi postawę ciała, pozytywnie wpłynie na nastrój, łagodząc stres, da poczucie odprężenia, wzmocni nieużywane na rowerze mięśnie, wyraźnie poprawi koordynację ruchową i refleks. Jeśli zupełnie się na tym nie znasz, ćwicz z instruktorem na YouTube, a twoje Górne Wymiary i Dolne Wymiary będą miały szansę wciąż być źródłem twojego zadowolenia, nawet po długim okresie kwarantanny. Na Koniec sam sobie podziękujesz. 

Lubelskie stawia na empatię i pomoc innym

Zawitała wiosna w formule, której nikt się nie spodziewał i zamiast opalania Cyców i kreślenia coraz ostrzejszych „tanlajnów” na udzie, należałoby zatroszczyć się, czy Sąsiadka nie potrzebuje pomocy przy drobnych sprawunkach. Przy tej okazji zdobędziecie szansę na kontakt z żywym człowiekiem i zamiast sztampowych historii z fejsbuków, instagramów i tłiterów, być może usłyszycie coś wyjątkowego z ust wdzięcznego człowieka. Nie zapomnijcie o myciu rąk!

Lubuskie mówi: „zrób to sam”

Podobno, gdyby nie jakiś Nietoperek ukatrupiony na mokrym targu w chińskim Wuhan, nie mielibyśmy dziś światowej epidemii i upadających gospodarek. Martwilibyśmy się formą, porównaniami siły hamowania iksteków i iksteerów, zagrabionym KOM-em, stukaniem w suporcie i wszystkim tym, czym martwią się ludzie pierwszego świata, którzy nie mają innych poważnych zmartwień. Kłopot w tym, że jednak stało się to, co się stało i większość z nas jest obecnie kompletnie zagubiona. Podła Góra na codziennej trasie treningów musi zaczekać na następnego PR na Stravie. Spróbuj zadbać o rower, naucz się wymieniać linki i pancerze, regulować przerzutkę, wyczyść kasetę, sprawdź stan tubelessów. Sklepy internetowe wciąż działają, dostawy trwają może trochę dłużej, ale paczkomaty otwiera się sterylnie za pomocą aplikacji – niewielkie zakupy niezbędnych części zrobisz, nie wychodząc z domu. W razie problemów niezastąpiony YouTube pomoże! 
 


Łódzkie poleca dobre otoczenie 

Jazda po lesie to Proszenie się o mandat. Każdy polny Wygwizdów czy Zgniłe Błoto na łące będzie teraz lepszą scenerią dla twoich spacerów, które są niezwykle ważne, by trochę się przewietrzyć i zapomnieć na chwilę o kłopotach. Nie poddawaj się, nawet jeśli opadają ci ręce, wychodź na zewnątrz – masz do tego prawo. Unikaj bezpośrednich kontaktów, ale korzystaj z możliwości rozmów przez telefon. Nie pisz e-maili, dzwoń! Trzymaj się ludzi, których lubisz, otaczaj ich zainteresowaniem. Będzie dobrze! 

Mazowieckie sugeruje: „spisuj wspomnienia”

To zaskakująca propozycja, ale nie pozbawiona sensu: spisywanie bieżących emocji i myśli ma działanie terapeutyczne, a chodzi nam o to, by wyjść z epidemii cało w każdym aspekcie. Irytuje cię dodatkowy Tłuszcz na brzuchu – opisz to. Myślisz, że masz Wymysły i fanaberie? Wierz mi, wszyscy je mamy! Marzy nam się piwo na ławce i beztroskie Całowanie z kimś ważnym. Nawet jeśli tworzenie literatury jest ci tak obce jak Syberia i nierealne jak Jednorożec – pisz! Może kiedyś ktoś uzna cię za kronikarza tego dziwnego czasu. 

Opolskie jest za poluzowaniem rygorów

Zimna Wódka okazuje się równie dobra do spożycia, jak i dezynfekcji. Podobno nadaje się również do czyszczenia łańcucha. Konserwacja sprzętu nigdy nie jest złym pomysłem. Sami nie pijcie za dużo alkoholu – pokonanie koronawirusa będzie najlepszym powodem, żeby napić się z przyjaciółmi. 

Podkarpackie wzywa do kreatywności

Robisz Wielkie Oczy, widząc malowanie roweru Brandona Semenuka? Zaprojektuj swój wymarzony rower! Gwizdaj na konwenanse! Mieszaj kolory i style. Szukaj inspiracji. Baw się Project One Treka lub MyO na stronie Orbea, ale nie ograniczaj się. Zostań artystą w czasach zarazy! 

...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy