Canyon prezentuje model Spectral CF 8 K.I.S. ewolucję w dynamice kierowania rowerem.

BB info

Keep It Stable (K.I.S.) to innowacyjna, całkowicie nowa technologia stabilizacji kierownicy. Dotąd tego rozwiązania nie miał żaden seryjnie produkowany rower. 

 

 

 

Aby zrozumieć celowość tego rozwiązania, wystarczy przyjrzeć się samocentrującym systemom sterowania stosowanym w wielu innych pojazdach. Samocentrujące układy sterowania występują w samochodach, statkach czy samolotach. W przypadku rowerów dodanie centralnego punktu odniesienia i siły przeciwnej podczas kierowania daje wyraźne korzyści w prawie każdym aspekcie jazdy. Od zwiększenia stabilności przy różnych prędkościach i bardziej przewidywalnego prowadzenia, przez filtrowanie odchyleń przedniego koła i zmniejszenie zmęczenia rowerzysty, K.I.S może pomagać kontrolować poślizgi i minimalizować podsterowność. Na podjazdach może to przekładać się na zapobieganie uciekaniu koła i redukcję konieczności szarpania rowerem w celu utrzymania równowagi.

 

 

 

Zintegrowany z ramą system K.I.S. waży 110 g, a jedyną różnicą, jaką można zauważyć na rowerze, jest regulacja na górnej rurze. Z tego miejsca reguluje się naprężenie systemu, aby dostosować go do wzrostu, wagi, stylu jazdy i terenu. 

 

 

 

System jest bezobsługowy: nie wymaga smarowania, czyszczenia ani wymiany żadnych ruchomych części, ponieważ został wykonany z materiałów o wysokiej wytrzymałości i jest chroniony wewnątrz ramy. Co więcej, wbudowany ogranicznik obrotu zapobiega nadmiernemu rozciągnięciu lub zepsuciu systemu w razie wypadku.

 

 

 

 

Jedynymi markami oferującymi ten system w swoich rowerach jest Canyon oraz Liteville (część rodziny Syntace). Canyon Spectral CF 8 K.I.S będzie debiutującym modelem wyposażonym w ten system. W Spectralu CF 8 K.I.S. znajdziesz również zawieszenie Performance Elite Foxa, napęd Shimano Deore XT, hamulce Shimano oraz niezawodne koła XM1700 od DT Swiss, obute w opony Maxxis. 

 

 

 

 

Oprócz K.I.S., w roku 2023 zobaczycie kilka updatów w całej rodzinie Spectral, w tym nowy kolor i specyfikację flagowego Spectrala CFR. 

 

Więcej informacji na canyon.com i w listopadowym wydaniu bikeBoard, gdzie Miłosz opisuje rezultaty testów systemu K.I.S.

 

Przypisy