Baribal bike - myślenicka jaskinia niedźwiedzia

Warsztat

“Sami najlepiej wiemy, że serwisowanie roweru może być przyjemne. Ale jeśli wolałbyś ten czas przeznaczyć na jazdę, rozumiemy to jeszcze lepiej!” mówi Sławek Kosek z Baribal bike - warsztatu specjalizującego się w serwisie zawieszeń i regulowanych sztyc oraz budowie i serwisie kół. O tym jak to się wszystko zaczęło, o filozofii firmy, dlaczego warsztat ma tak wąską specjalizację rozmawiamy ze Sławkiem - jego założycielem i głównymi rękami. 

 

 

 

Na co dzień zajmujesz się czymś innym, skąd więc pomysł na warsztat?

Moja zajawka rowerowa pojawiła się na drugi dzień po tym, jak zacząłem chodzić. Tata jest mechanikiem samochodowym, mieliśmy warsztat przy domu, wiec jak tylko dostałem rower zacząłem przy nim kręcić, wynosząc tacie z warsztatu narzędzia. Karierę na męskim rowerze DH praktykowałem przez 3 lata, ale po ślubie i operacji (po glebie) przesiadłem się na enduro i tak zostało. 

W 2013 roku powołałem do życia wraz z grupą znajomych klub rowerowy Born 2 Bike który w kolejnych kilku latach odnosił liczne sukcesy. Jeździli na nas między innymi Wojtek Czermak, Adrian Purzycki, Ela Figura, Stanisław Kruk i Witek Kania. Byłem tam w tym czasie dowodzącym, prezesem i trochę sponsorem. W ciągu pierwszego roku mieliśmy aż 30 członków – do dnia dzisiejszego cała nasza paka spotyka się, jeździ na rowerze i pielęgnuje zajawkę. 

 

 

 

 

Rozumiem, że to prezesowanie klubowi Born 2 Bike też przyczyniło się do powstania Baribal bike.

Jasne! W trakcie tego czasu (od drugiego dnia chodzenia) interesowała mnie nie tylko jazda, ale też kwestia mechaniki, ogarniałem rower sobie oraz znajomym. Czas działania klubu, uczestnictwo w zawodach w roli zawodnika, ale też sama obecność przy naszej czołówce i wspieranie ich, które trwa do dzisiaj, przyniosła sporo cennej wiedzy dotyczącej jazdy, ustawień amortyzatorów, wiele opinii o sprzęcie i tego, jak trzeba zadziałać, żeby działało. W końcu we wrześniu 2020, na co dzień pracując w innej branży, postanowiłem otworzyć serwis. 

 

 

 

 

Opierasz się na doświadczeniu zdobytym podczas swojej “kariery” jako ridera?  

Też, ale to by nie wystarczyło. Od września 2020 do końca grudnia szkoliłem się w zakresie serwisowania zawieszenia - odbyłem szkolenia z Foxa (Gregorio), RockShoxa (Thirty Three Workshop) i Öhlinsa (FF-Sport), 4-dniowe w Spider Suspensions oraz na koniec 3-dniowe z budowy i centrowania kół. Nie wyobrażam sobie, że ktoś przywozi do mnie damper do serwisu, a ja dopiero zaczynam o nim czytać i zdobywać wiedzę. To nie w moim stylu. Skoro stawiam na wąską specjalizację, to chcę być w tym naprawdę specjalistą. Moje doświadczenie wiele mi pomaga, ale zadbałem też o usystematyzowanie mojej wiedzy. 

 

Czy trzeba Ci dostarczyć swoje uszczelki, jeśli chce się mieć szybko przeserwisowanego amora?

Nie. Absolutnie nie! Chcę świadczyć usługę na najwyższym poziomie, serwisuję więc wyłącznie na oryginalnych zestawach naprawczych i uszczelkach, korzystam z oryginalnych olejów i smarów zalecanych przez producentów, posiadam też dedykowane oleje, smary, zestawy odpowiednie dla produktów każdego producenta. Z tego samego powodu wyposażyłem się we wszystkie narzędzia zalecane przez każdego z wiodących producentów zawieszeń (Fox, Öhlins, RockShox). Mam pełny warsztat dedykowanych narzędzi które są niezbędne do przeprowadzenia prawidłowego serwisu, które nie zostawią nielubianych śladów na sprzętach klientów. Wyposażenie specjalistycznego warsztatu to m.in. najwyższej klasy narzędzia Park Tool, pompa próżniowa Andreani SP5, myjka kabinowa czy prasa do testowania damperów (również Andreani), jak również igły ze sprzęgłem do napełniania azotem, klucze dynamometryczne, itd. Mamy również w warsztacie znaczną większość zestawów potrzebnych do serwisu, co oznacza, że terminy realizacji napraw nie są długie. 

 

 

 

 

Co z kołami?

Tak samo podchodzę do budowania kół - korzystam z narzędzi Park Tool i DT Swiss, profesjonalnej centronicy i elektronicznego tensometru, który współpracuje z aplikacją wspomagającą zobrazowanie siły naciągu szprych. Eliminuje to przypadkowość i pozwala jeszcze lepiej wykorzystać doświadczenie i wiedzę serwisanta. Kładę duży nacisk na dokładność, nie nastawiam się na duży przemiał sprzętu i roboty. Dobrze wykonany serwis wymaga odpowiedniego nakładu czasu, który z chęcią poświęcam. Do centrowania i budowy kół wykorzystuje tensometr elektroniczny oraz inne urządzenia pomiarowe potrzebne do doboru odpowiedniej długości szprych. Na życzenie klienta mogę wykonać radar siły naciągu szprych w kołach. Koła składam zgodnie ze sztuką budowy kół, zasadami oddziaływania siły hamowania, siły przeniesienia napędu oraz zgodnie z normami naciągu szprych dopasowanych do ridera i stylu jazdy.  Nie zajmuje się ogólną naprawą i serwisem rowerów, skupiam się wyłącznie na zawieszeniach, sztycach oraz kołach.  

 

 

 

 

Za chwilę skończy się zima i wszyscy przypomną sobie o swoich rowerach. Jesteś w stanie panować nad potencjalnym nawałem klientów?

Wraz ze stroną internetową uruchomiłem panel do prowadzenia serwisu. Każdy klient może śledzić co dzieje się z jego sprzętem, historia napraw, modyfikacji oraz ustawień zostaje w naszej bazie i przy kolejnych naprawach będzie nam pomagać w diagnostyce. Będziemy w stanie lepiej i szybciej obsłużyć klienta, znając jego sprzęt i pomóc mu dostroić amortyzator celem uzyskania jeszcze lepszego komfortu jazdy.

 

Nie boisz się, że warsztat “ukradnie” Ci całe życie?

Nie zastanawiałem się nad tym. Serwisuję, bo lubię kręcić przy rowerze, kwestie finansowe są na drugim miejscu, bo żyje z czegoś innego, mam warsztat, mam teren pełny rowerzystów, którym trzeba pomóc, ponieważ w okolicy brakuje dobrego serwisu. Od wakacji ruszają trasy w Myślenicach, a jestem 3 km od Zarabia i Hełmu, więc myślę, że w jaskini niedźwiedzia będzie się działo dużo dobrego.

 

Z czym konkretnie warto do Was przyjechać?

Skupiamy się na tym, co robimy najlepiej: serwisujemy amortyzację i budujemy koła. Dzięki temu możemy zapewnić usługę z najwyższej półki.

 

Wykonujemy pełny serwis amortyzatorów FOX, RockShox i Öhlins z zachowaniem wszystkich zaleceń producenta, przy użyciu najwyższej klasy olejów i smarów oraz oryginalnych części i zestawów naprawczych. Współpracujemy z dystrybutorami, w zakresie dostawy części i innych niezbędnych materiałów. Pomagamy również ustawić zawieszenie pod konkretnego ridera i jego/jej styl jazdy. 

 

 

 

 

W przypadku serwisu dampera, również wykorzystujemy oryginalne części pochodzące od dystrybutorów marek FOX, RockShox i Öhlins, a większość zestawów naprawczych mamy zawsze na miejscu. Do czyszczenia używamy naturalnych preparatów o składzie bezpiecznym dla lakieru, anody i elementów gumowych. Kropką nad “i” jest odpowietrzanie pompą próżniową Andreani oraz pompowanie azotem komory IFP.

 

 

 

 

Spokojnie można do nas przywieźć regulowaną sztycę. Posiadamy m.in. oryginalny zestaw narzędzi do sztycy FOX Transfer, serwisujemy też elektroniczną wersję RockShox Reverb AXS. Niezależnie od producenta i modelu, zawsze używamy dedykowanych narzędzi, które nie pozostawiają śladów i nie niszczą pięknego wyglądu tych cennych zabawek.

 

 

 

 

Ze względu na naszą historię rowerową i miejsce zamieszkania, naszą specjalnością są koła enduro i DH. Mamy duże doświadczenie w budowaniu kół na obręczach karbonowych i aluminiowych, z zastosowaniem różnych typów szprych, również z wykorzystaniem kleju. Każde koło budujemy z pełnym skupieniem na detalach - korzystamy z tensometru i innych elektronicznych przyrządów pomiarowych (m.in. aplikacji obrazującej naciąg szprych), aby zapewnić odpowiednią sztywność i wytrzymałość.


 

 

 

WIęcej informacji oraz kontakt do serwisu znajdziecie na stronie Baribal bike 

 

Przypisy