Antidote Darkmatter 2022

Rowery

To nie prototyp! Ten rower istnieje naprawdę! Nowy Antidote Darkmatter już wiosną na łamach bikeBoardu, gdzie napiszemy jak jeździ i co w sobie kryje, tymczasem tu krótka zajawka dla miłośników karbonowych cacek DH. 

 

 

 

Ten rower wygląda tak, że zastanawiasz się, czy można oprzeć go o kanapę, żeby nie stała mu się krzywda, tymczasem to rasowa maszyna DH, która stworzona została do ścigania na najbardziej hardcorowych trasach. Wyścigi DH w świecie MTB to odpowiednik Formuły 1 w motoryzacji - olbrzymie wyzwanie dla zawodnika i projektantów. Trudno obecnie stwierdzić, czy to trasy zmieniły się, by dostosować je do rowerów z kołami 29", czy też ich stale rosnąca trudność naturalnie odpowiada większym kołom, jedno jest pewne - by jeździć DH potrzebny jest obecnie zupełnie inny rower niż ten, który kiedyś był zupełnie wystarczający. 


Nowy Darkmatter jest długi i jego nisko umiejscowiony środek ciężkości zapewnia stabilność przy dużych prędkościach bez utraty szybkości w zakrętach. Zastosowana tu Noster Kinetics to całkowicie przerobiona platforma zawieszenia, która wykorzystuje wszelkie zalety dużego skoku (Darkmatter to 190 mm skoku w rowerze na kołach 29" i 200 mm skoku w wersji mullet).

Producenci zapewniają, że Darkmatter dynamicznie przyspiesza i hamuje i z łatwością prześlizguje się przez największe przeszkody. To zjazdówka, którą każdy rider chętnie zabrałby do bikeparku, gdzie ściganie zmienia się w zabawę. 

 

 

Rama

 

 

 

Koła: 29” z opcją mullet 

Skok: w wersji 29”: 190 mm, w wersji Mullet: 200 mm

Rekomendowany widelec: 29” 200-203 mm, z możliwością zamontowania widelca z pojedynczą koroną

Rekomendowany offset widelca: 46/48 mm (najkrótszy możliwy)

Maksymalna szerokość opony: 2,6”

Tylny amor: 250x75 mm

Średnica sztycy: 30,9 mm

Tylna piasta: boost 12x148 mm

Suport: BB107 gwintowany lub pressfit ISCG 05 Mount

Linia łańcucha 57,2 mm (kompatybilna z korbami SRAM i Shimano)

Zębatka przednia: w wersji 29” maksymalnie 36T, w wersji mullet maksymalnie 34T

Stery: Półzintegrowane 1 1/8” – 1,5” (Frustum ZS – 44,00 mm x 55,95 mm)

Materiał: Monocoque Carbon & Vectran Composite

Łączniki: 7075 T6 Anodized CNC

Zintegrowany zacisk sztycy

Customowy adapter hamulca Flat/PM 203 mm

Rozmiary: M, L, XL

Waga: 3,35 kg (w rozmiarze L, łącznie z wszystkimi osłonami)

 

 

Geometria

 

 

 

 

 

 

Zawieszenie

 

 

Zaczęliśmy projektować nowego Darkmatter wokół platformy zawieszenia i geometrii, którą chcieliśmy uzyskać, aby zacząć od najlepszego możliwego podwozia. Dokładnie w ten sam sposób projektuje się najbardziej zaawansowane samochody wyścigowe. Dzięki opracowanemu przez nas procesowi optymalizacji kinematyki zawieszenia, udało nam się uzyskać dokładnie taką specyfikację, jaką sobie założyliśmy, bez żadnych kompromisów. Nowy Darkmatter bardzo dobrze reaguje na pedałowanie, a dzięki wysokiemu anti-rise (100%) i bardzo niewielkiemu odbiciu pedałów, rower zawsze pozostanie stabilny, niezależnie od terenu. 
Michał Lachendro - inżynier zawieszenia 

 

Więcej w wiosennym wydaniu bB.

A o rowerach zjazdowych pisze Miłosz w artykule Formuła DH

"Mówi się, że zjazd to rowerowa formuła jeden. Fabryczne zespoły, walka na ułamki sekund i cały sezon skondensowany w kilkanaście minut jazdy. Dla zawodników i całej ich obsługi oznacza to totalną koncentrację na najdrobniejszych elementach wyścigu...".

 

Przypisy