Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady

21 czerwca 2019

175 mm? Dobór długości korb – podstawy

0 4316

Seryjne rozwiązania nie zawsze są optymalne, bo każdy z nas jest inny. Indywidualne cechy motoryczne, przebyte kontuzje, styl jazdy czy poszukiwanie lepszej efektywności sprawiają, że stajemy przed koniecznością zmiany długości korby.

Dłuższa korba to:

  • większy moment obrotowy
  • epsze pokonywanie wzniesień
  • wyższa prędkość przy wyższej kadencji
  • zwiększone ryzyko kontuzji kolan

Krótsza korba umożliwia:

  • szybsze uzyskanie wyższej kadencji
  • bezpieczniejsze pokonywanie ostrych zakrętów
  • zmniejszenie wpływu „martwego punktu”- korba ustawiona pomiędzy „godziną 9 a 12” wywołuje ostre zgięcie kolana i wywołuje maksymalne obciążenie pedału.

Tańsze modele korb mają ramiona dostępne tylko w dwóch długościach: 170 lub 175 mm i takie znajdziemy we wszystkich rowerach z niskiej i większości z średniej półki. Zabawa zaczyna się dopiero gdy mamy lub chcemy wymi enić korbę na coś droższego. Do rowerów górskich nadal spotkamy tylko wspomniane wcześniej długości, choć dostępne są też ramiona 165 mm. W rowerach szosowych wybór jest większy ale dopiero w topowych grupach mamy bogactwo. Nie jest jednak tak, że jeden rozmiar pasuje wszystkim - różnimy się bowiem długością nóg. 

Najbardziej popularne i dostępne na rynku wymiary korb zawierają się w przedziale 165-180 mm, stopniowane co 2,5 mm (wyjątek to 167,5 - występujący praktycznie tylko w najwyższych grupach szosowych). Taki system przyjęło Shimano, Campagnolo (170-180 mm) i inni producenci. Na tych wymiarach opieram się w tym artykule… choć w mikromanufakturach kupić można także korby o długości od 140 mm do 200 mm!

 

Cross Country

Kolarze XC mogą dobrać korby na podstawie długości nogi, a dokładniej odległości pomiędzy kroczem a podłożem. Pomiaru należy dokonać bez obuwia w pozycji wyprostowanej, najlepiej opierając się o framugę drzwi. Książkę w twardej oprawie należy umieścić między nogami tak, żeby dolna krawędź przyłożona była prosto do futryny, a grzbiet książki trzeba podsunąć pod krocze. Odległość w milimetrach pomiędzy grzbietem a podłogą to potrzebny do pomiarów parametr.

Długość nogi - Zalecana dług...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy