Magazyn bikeBoard to jedyny w Polsce periodyk dla rowerzystów. Ukazuje się on nieprzerwanie od 1996 roku, co czyni go czasopismem z najdłuższą historią na rynku i wiernym gronem czytelników. Na kartach bikeBoardu przedstawiamy aktualności z branży, testy sprzętu i odzieży, rady treningowe, najlepsze trasy oraz relacje z wypraw rowerowych.
W najnowszym numerze omawiamy:
Specjalnie dla naszych czytelników opisujemy wrażenia z jazdy rowerami Srapper Spego, Specialized Stumpjumper Expert 29, Rockrider XC500 29 oraz Marin Rift Zone 1 29. Pierwszy z nich został przetestowany przez Kubę Chryczyka. Scrapper Spego przedstawiany jest jako najtańsza szosówka na rynku, lecz w praktyce okazuje się prawdziwie sportowym modelem, idealnym dla rowerzystów zaczynających przygodę z kolarstwem szosowym. Pozycja jest na nim lekko wyciągnięta, lecz wystarczająco wysoka za sprawą główki 175 mm, a także dość komfortowa. Z kolei Specialized Stumpjumper Expert 29 został sprawdzony przez Miłosza Kędrackiego. Za sprawą wystającej do przodu osi koła rower jest stabilny, ale i szybki, a jego środek ciężkości jest idealnie wyważony, co sprawia, że rower świetnie zachowuje się na zjazdach i zakrętach. W przypadku modelu Rockrider XC500 29 Michał Wodziczka zauważa bardzo dobre tłumienie aluminiowej konstrukcji oraz chwali świetny widelec ułatwiający manewrowanie, omijanie niespodziewanych przeszkód czy łatwość przeniesienia do przodu. Godny uwagi jest również Marin Rift Zone 1 29 sprawdzony przez Piotra Oleksego. Więcej szczegółów na temat wspomnianych modeli znajdziesz w najnowszym numerze.
W rubryce „Aktualności” znajdziesz przedstawienie kokpitu w modelu Syncros Fraser iC SL, Shimano XTR m9100 oraz prototypu Kross Earth. Wspominamy też o przerzutce Sram Eagle eTAP. W przypadku Syncros Fraser iC SL nowy kokpit wyróżnia się niezwykłą lekkością i waży od 220 do 225 g. To zasługa konstrukcji, włókna węglowego oraz braku zarysowanego elementu mostka. Wspominany również o prototypowym Kross Earth, na którym członkowie teamu Kross, czyli Jolanda Neff, Bartek Wawak i Fabian Giger startowali w Novym Meście. Ten carbonowy model ma 100 mm skoku wahacza oraz główkę nachyloną pod kątem 68°, co może doskonale sprawdzić się na współczesnych wyścigach takich XCO. Sram Eagle eTAP dostrzeżono u lidera Pucharu Świata XC Nino Schurtera, od dawna zaangażowanego w rozwój produktów tej marki. Wykorzystanie produktu można było zaobserwować w Albsadt, a następnie w Novym Meście. W tej samej rubryce wspominany także o nowej grupie osprzętu Shimano XTR M9100. Ma on uproszczoną konstrukcję korb, w których zębatki mocuje się przy osi. Szczegółowo opisujemy je w najnowszym numerze i objaśniamy, dlaczego sprawdzi się on w terenowym wyczynie.
Na łamach aktualnego wydania Kuba Chryczyk przedstawia naszym czytelnikom wady i zalety Cannondale F-Si II generacji. Wskazuje on na lekkość ramy, ale i na jej sztywność oraz dopracowaną geometrię, co może czynić go doskonałym rowerem pucharowym. Świadczy o tym również możliwość szybkiej wymiany kół, dzięki elementom takim jak oś Speed Release i nowy system zdejmowania koła w Lefty. Jeśli interesuje Cię Cannondale F-Si II generacji, koniecznie zapoznaj się z najnowszym numerem.
W najnowszym bikeBoardzie znajdziesz rady dotyczące radzenia sobie z zaburzeniami snu. Mogą być one wynikiem zbyt intensywnego treningu, który znacznie obniża jego jakość, długość oraz utrudnia obudowę powysiłkową. Zaburzenia snu mogą prowadzić do przemęczenia i przetrenowania. W walce z nimi zaleca się zmniejszenie intensywności i długości trenigów, a czasami nawet kilkudniowy odpoczynek. Nie można też zapominać o odpowiedniej diecie i suplementacji. Przydatny bywa również trening relaksacyjny. Szczegóły tego zagadnienia przedstawia Natalia Grzebiesz.