Magazyn bikeBoard to jedyny w Polsce periodyk dla rowerzystów. Ukazuje się on nieprzerwanie od 1996 roku, co czyni go czasopismem z najdłuższą historią na rynku i wiernym gronem czytelników. Na kartach bikeBoardu przedstawiamy aktualności z branży, testy sprzętu i odzieży, rady treningowe, najlepsze trasy oraz relacje z wypraw rowerowych.
W najnowszym numerze omawiamy:
Przedstawiamy duże wszechgórskie rowery, które sprostają wielu wyzwaniom w trasie. Omawiamy następujące modele: Canyon Neuron AL 7.0, Merida One-Twenty 9.600, Orbea Occam TR H50 oraz Trek Fuel EX 5 29. Ocenione zostały pod względem ramy, amortyzatorów, kół, napędu, damperu, hamulców, komponentów, masy oraz ekonomii. W najlepszą ramę wyposażono model Trek Fuel EX 5 29, pod względem kół i ceny zwycięża Merida One-Twenty 9.600, z kolei Canyon Neuron AL 7.0 wyróżnia się pod względem wagi. Orbea Occam TR H50 została wyróżniona za sprawą elastyczności w wyborze napędu. Zajrzyj do wnętrza czasopisma i wybierz model, który sprosta Twoim oczekiwaniom.
Miłosz Kędracki testował dla nas Cube Stereo One 59. Opisuje go jako rower stworzony do wyścigów za sprawą swojej szybkości. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to również model wymagający, do którego prowadzenia potrzeba umiejętności i zdecydowania. Autor określa go jako „znakomity ścigacz na kołach 29”. Zachęcamy również do zapoznania się z przedstawieniem Cannondale Scalpel SE 1. Kuba Chryczyk opisuje swoje wrażenia z jazdy, wskazując m.in. na wysokie siedzenie ze względu na poziom kokpitu i wysokość supportu. Możliwości Cannondale Scalpel SE 1 najlepiej wykorzystać w trudnym terenie. Z kolei Fuji Gran Fondo 2.1 został przez niego przedstawiany jako długodystansowy rower, który ma być przede wszystkim wygodny, co zauważa się już w samej geometrii. Model ten ma również wyjątkową ramę z rurkami kształtowanymi na wzór fali w tylnym trójkącie, które mają wpływać na amortyzację drgań. Więcej szczegółów na temat Fuji Gran Fondo 2.1 oraz wspomnianych wcześniej modeli znajdziesz w aktualnym numerze bikeBoard.
W rubryce „Ekwipunek” znajdziesz opis kasku Giro Switchblade MIPS. Jak pisze Miłosz Kędracki jest to kask z odpinaną szczęką, który spełnia normę ASTM-1952-DH dopuszczającą do startu w zawodach zjazdowych pucharu świata. Co więcej, norma ta spełniona jest również po odpięciu szczęki. Autor wskazuje na dość dobrą wentylację wierzchu czaszki, przy mocnym grzaniu uszu i policzków. Jednak właśnie, dzięki temu kask Giro Switchblade MIPS tak dobrze chroni głowę podczas upadków. Sprawdź, czy odpowiada on Twoim potrzebom.
Jednym z najważniejszych ultra maratonów określa się Salzkammergut Trophy, którego dystans to 210 km z ponad 7000 metrami przewyższenia, podobnie jak jego krótszy dystans mierzący 120 km z 3800 m przewyższenia. W Polsce mianem ultra maratonu można było określić trzy edycje Kelly’s Supermaratonu Podhalańskiego, którego uczestnicy mogli ścigać się na kilku dystansach. Ultra maraton zawsze wymaga od uczestnika odpowiedniego przygotowania, które umożliwi jazdę przez wiele godzin. Zbyszek Massoczy radzi naszym czytelnikom, jak poradzić sobie na takiej trasie.
Spalacze tłuszczu stosowane są nie tylko przez sportowców, ale i zwykłych ludzi. Należy jednak uważać na suplementy tego typu, ponieważ wiele z tych środków powoduje utratę masy ciała przede wszystkim przez ubytek wody i działanie przeczyszczające. Na jakie substancje w spalaczach tłuszczu zwrócić szczególną uwagę? Których z nich należy się wystrzegać? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w rubryce „Porady”.
W dziale „Porady” porównujemy także sylwetkę zawodowego kolarza z kolarzem amatorem. Przywołujemy tutaj bike fitting i rozważamy, czy optymalizacja pozycji na rowerze w obu przypadkach jest taka sama. Michał Barczyński widzi tutaj wyraźne podobieństwa, z uwzględnieniem najlepszej pozycji pod kątem osobniczej postawy ciała, a także możliwości adaptacyjnych. Sprawdź artykuł pt. „Zawodowy kolarz vs Amator” i poznaj szczegóły tego zagadnienia.