Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Otwarty dostęp

13 lipca 2020

NR 41 (Lipiec 2020)

Zanim pójdziesz z dzieckiem na rower

286

Priorytetem każdego rodzica jest bezpieczeństwo dziecka. Prawie codziennie obserwuję rodzinne przejażdżki po mieście. To super sprawa, że rodziny spędzają aktywnie czas z dziećmi!

Teraz, kiedy mamy lato, ulubiony okres naszych pociech, jeździmy bardzo dużo. Rower daje dzieciom dużo wolności i swobody. W tym krótkim artykule przedstawię podstawowe umiejętności i wiedzę, które pozwolą dzieciom na spędzenie bezpieczniejszego czasu na rowerze, a Tobie dadzą więcej pewności i spokoju, kiedy Twoja pociecha wyruszy na podbój podwórka i ścieżek. 

POLECAMY

Świadomość bezpieczeństwa jest nadal nieprawdopodobnie mała

Uważnie obserwuję zachowania dzieci, ale też rodziców na rowerze. Widzę na mieście wszystko, co nieprawidłowe. Dzieci lub rodzice bez kasków. Dzieci jadące na rowerach bardzo nisko: noga tak zgięta w kolanie, że z trudem pedałują. Mama krzyczy do dziecka: „Uwaga! Rower!” – choć maluch jest w swoim, dziecięcym świecie i nie zamierza reagować na ten komunikat.
Te wszystkie sytuacje często sprawiają, że jeżą mi się włosy na głowie. Mam ochotę zatrzymać się i udzielić porady. Dziecku lub rodzicowi. Oczywiście takiej serdecznej i miłej. Skoro mam wiedzę, której rodzic nie ma, to dlaczego się nią nie podzielić? W mojej opinii to żaden wstyd czegoś nie wiedzieć, nawet będąc rodzicem. 
Kiedy prowadzę zajęcia kolarskie z maluchami, zawsze zaczynamy od zajęć związanych z bezpieczeństwem. Zanim wsiądziemy na rower, sprawdzamy kaski, hamulce oraz podstawowe ustawienia naszych rowerów. A co  z dziećmi i rodzicami, którzy nie mają zajęć z trenerami czy instruktorami kolarstwa? 
Pytania powinny się pojawiać, bo zadawanie pytań prowadzi do wiedzy. Jak ustawić mu ten rower? Czy ten kask jest na niego dobry? Jak przejechać przez miasto, nie martwiąc się, że dziecko wjedzie w panią pchającą wózek?

Punkt widzenia dziecka jest zupełnie inny niż Twój 

Pamiętasz jeszcze jak sam(-a) o kolarstwie wiedziałeś(-aś) niewiele? Ja pamiętam. Jeszcze sześć lat temu miałam beztroskie nastawienie do roweru. Nie wiedziałam, co to są buty spd. Kask zapinałam bez wyobraźni. Liczyła się tylko jazda. Każdy z nas kiedyś zaczynał. Warto sobie to przypomnieć, aby zrozumieć, jak mało wie nasze dziecko. W zasadzie na początku nie wie nic. 
Na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za edukację malucha. Lekcje z rodzicami to pierwsze, z jakimi dziecko ma styczność. Chcesz, aby Twój maluch był bystry i rozgarnięty na drodze? Kiedy poczujesz, że już jest odpowiedni czas, porozmawiaj z nim o kwestiach bezpieczeństwa na rowerze.
Każdy wiek rządzi się swoimi prawami – dzieci do pewnego wieku nie mają myślenia operacyjnego i nie podejmą logicznych decyzji tak jak dorośli. Do 6. roku życia zupełnie naturalne jest to, że dziecko ma głowę w chmurach, jest egocentryczne, nie potrafi myśleć o innych. Myślenie przyczynowo-skutkowe rozwija się w wieku przedszkolnym. Nie bez powodu dziecko do 10. roku życia prawnie może poruszać się jedynie z rodzicami. Rodzicu, jesteś mu w tym czasie bardzo potrzebny, bo samo jest niesamodzielne. 
Dziecko na rowerze musi jak najszybciej samemu odnajdywać się w otoczeniu. Głównie dlatego, że na rowerze siedzi samodzielnie. Bardzo ważne jest dostrzeżenie tego okienka, kiedy poświęcić dziecku czas na naukę z Tobą, zanim powie: „Wolę sam”. W mojej szkółce kolarskiej zajęcia grupowe prowadzę dla dzieci w wieku 8–11 lat. Te widełki nie są przypadkowe. To, moim zdaniem, najlepszy czas na edukację, gdyż ma się wtedy w dzieciach uważnych słuchaczy.

Co składa się na bezpieczeństwo na rowerze? 

W czerwcu, z okazji Dnia Dziecka, zorganizowałam konkurs z nagrodami dla młodych rowerzystów. Prosiłam dzieci o odpowiedź na proste pytanie. Jak dbasz o bezpieczeństwo na rowerze? Pewna 11-letnia Tosia odpowiedziała bardzo poetycko: Mój rower ma odblaski, a ja noszę ubrania w kolorowe paski. Nigdy na rower bez kasku nie chodzę, rękawiczki przy sobie noszę. Lampki i światełka to wierni przyjaciele, mam ich w szufladzie bardzo wiele.
To tylko fragment, ale wywołał ogromny uśmiech na mojej twarzy. Świadomość bezpieczeństwa u dziewczynki jest na mistrzowskim poziomie. W wierszyku pojawia się kluczowy temat kasku i oświetlenia roweru. Dalej rękawiczki ratujące przed poważnymi otarciami. Odzież koniecznie kolorowa, bo właśnie w jaskrawych kolorach jesteśmy najbardziej widoczni. Super! 
Na bezpieczeństwo na rowerze składa się jednak dużo więcej rzeczy. Same umiejętności jazdy na rowerze to połowa, jak nie większa część sukcesu. Dzieci jednak powinny posiąść świadomość pewnych zachowań, które dla nas – dorosłych wydają się banalne, ale powinny być dekalogiem jazdy po mieście od najmłodszych lat: 

 • jazda po prawej stronie ścieżek rowerowych, umożliwiająca spokojną jazdę tym z naprzeciwka;
 • bezpieczne zatrzymywanie się, czyli ewentualne zjechanie na pobocze, aby nie przeszkadzać innym rowerzystom;
 • używanie dwóch hamulców, aby przypadkiem nie przelecieć przez kierownicę, zaciskając tylko przedni lub by tylne koło nie wpadło w poślizg, gdy zaciskamy tylko tylny;
 • manewrowanie przerzutkami dla zwiększenia komfortu i utrzymania płynności jazdy; 
 • informowanie i sygnalizowanie manewrów, np. zamiaru skrętu;
 • roztropne rozglądanie się przy włączaniu do ruchu i wyczekiwanie odpowiedniego momentu na start; 
 • przemyślane wymijanie innych uczestników ruchu, aby nikogo nie wprowadzić w sytuację stresową; 
 • kultura podczas jazdy. Tu mam na myśli cierpliwość do młodszych czy dużo starszych uczestników ruchu drogowego, życzliwość, podziękowania za np. ustąpienie pierwszeństwa, pomoc.

 
Temat edukacji komunikacyjnej i kultury na drogach i ścieżkach rowerowych jest bardzo istotny, bo nie jesteśmy na nich sami. Jako społeczeństwu daleko nam do kultury jazdy jak we Włoszech czy Holandii. Jako jednostki nie mamy wpływu na całe społeczeństwo, ale sam, reprezentując wysoką kulturę jazdy, możesz przykładnie zaszczepić to w drugiej społecznej jednostce. Tak zachodzi zmiana. Od jednostki. Pominęłam wyżej sam aspekt znajomości znaków drogowych – to temat na osobny artykuł. Zobacz, ile elementów macie do opanowania z dzieckiem. A może i Tobie o czymś przypomniałam? 

ZANIM WYJDZIECIE NA ROWER – CHECKLISTA

Gdzie ta druga połowa sukcesu, która decyduje o bezpieczeństwie na rowerze? Poza umiejętnościami jazdy decyduje o tym rower – jego stan techniczny oraz niezbędna ochrona głowy – kask! Kiedy dziecko idzie na rower, samo czy z Tobą, musi polegać głównie na sobie. Im szybciej dziecko będzie tego świadome, tym szybciej Ty – rodzicu, będziesz zrelaksowany. 
Zanim wybierzemy się na rower, sprawdźmy, czy wszystko jest jak należy. Czy rower Twojego malucha jest sprawny? Czy kask jest na niego dobry? Czy Twój maluch wie, jak prawidłowo włożyć kask bez Twojej pomocy? 
Poniżej wypunktowałam najważniejsze kwestie, jakie dotyczą sprawności roweru. Mamo, tato – przejdźmy zatem do checklisty, którą przygotowałam dla Ciebie i Twojego dziecka. Możecie sprawdzić ją razem. Jeżeli możesz odznaczyć wszystkie punkty poniżej – Twój rower spełnia wymagania. 

 • Masz co najmniej jeden działający hamulec. Najlepiej, aby sprawny był zarówno tylny, jak i przedni! Dlaczego? Rower zachowuje się zupełnie inaczej, gdy do hamowania używasz tylko jednego. Jeżeli jedziesz i zaciskasz hamulec do końca, a rower nie zwalnia – czas odwiedzić rowerowego mechanika.
 • Masz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. Dźwięk nie powinien być przeraźliwy. Przyda Ci się na tych pieszych, którzy chodzą po drodze dla rowerów, aby ich skutecznie wyprosić. Brak dzwonka to ryzyko otrzymania mandatu w wysokości 50 zł.
 • Masz białe światło z przodu i czerwone światło z tyłu. W porze dziennej wystarczą elementy odblaskowe. Co ważne, światła muszą świecić na tyle mocno, aby były widoczne z odległości 150 metrów.
 • Twój napęd w rowerze jest sprawny: czysty i nasmarowany łańcuch oraz działające przerzutki. To wpływa na jakość i bezpieczeństwo Twojej jazdy na rowerze. Jeżeli tutaj coś zawodzi – musi na to spojrzeć rowerowy mechanik.

Jaka jest idealna wysokość siodełka dla dziecka?

...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy