Wszystko, co musisz wiedzieć o strefach wysiłkowych

Porady

Strefy treningowe to nic innego, jak podział zakresów tętna oraz mocy na bloki zwane właśnie strefami. Nie jest to jednak podział przypadkowy. Zakres stref wysiłkowych jest ściśle skorelowany z metabolizmem energetycznym organizmu.

Sposobów wytyczania stref jest bardzo wiele. W zależności od podejścia treningowego można określić między 3 a 9 strefami wysiłkowymi. 
To duża rozbieżność. Który podział zatem wybrać? Każdy z nich będzie równie skuteczny, ale ważne, aby dobrze dopasować go do potrzeb treningowych i konsekwentnie realizować plan w oparciu na wytyczonych podziałach. Najczęściej jednak spotyka się podział na pięć stref wysiłkowych w przypadku bazowania na pomiarze tętna oraz sześć stref wysiłkowych przy pomiarze mocy. Jest to też najlepsza metoda dla osób początkujących. W artykule Skończ jeździć, zacznij trenować, który ukazał się w „bB” 4/2021, opisany został podstawowy podział stref tętna na pięć zakresów. Dziś troszkę szerzej opowiem, dlaczego akurat tak, a nie inaczej. Główną rolę odgrywają tu szlaki energetyczne organizmu.

  • strefa 1 – zwana strefą aktywnej regeneracji. Zawsze obejmuje niskie zakresy tętna. Wysiłek w tej strefie nie daje adaptacji treningowej, a drogi energetyczne prawie całkowicie bazują na pozyskiwaniu energii z udziałem tlenu.
     
  • strefa 2 – zwana strefą tlenową. Jazda w tych zakresach intensywności jest podstawą budowania formy kolarskiej. Wysiłek nie jest duży, dzięki czemu jazda może trwać wiele godzin. Najczęściej górna granica tej strefy określa pierwszy próg wentylacyjny (AT – anaerobic threshold). Po przekroczeniu intensywności określonej progiem AT, organizm do dalszej produkcji energii w s...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy