Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wsporniki kierownicy - to trzeba wiedzieć

Artykuł | 26 czerwca 2019 |
0 517

 

Czy rura sterowa widelca jest gwintowana? 

Jeśli rura sterowa widelca na całej długości jest gładka wymaga sterów A-Head i takiegoż wspornika kierownicy (tzw. mostka). Widelec z rurą gwintowaną przeznaczony jest do sterów skręcanych i mostka mocowanego elementem rozporowym wewnątrz rury sterowej. Wszelkie modyfikacje tych systemów są niebezpieczne dla roweru i kolarza.

POLECAMY

Średnica rury sterowej widelca

W przypadku wspornika typu A-Head mierzy się średnicę zewnętrzną rury sterowej. Zestawienie średnic przedstawiamy w tabeli. Przy mostkach typu A-Head w celu uzyskania mniejszej średnicy można stosować tuleje redukcyjne. W przypadku widelców z rurą gwintowaną mierzy się średnicę wewnętrzną i sterom 1” odpowiada średnica ø22.2 mm.

Średnica kierownicy

W rowerach MTB i szosowych występuje kilka standardów średnic kierownicy – zestawiamy je w tabeli. Im większa średnica kierownicy, tym sztywniejsze połączenie kierownicy i wspornika kierownicy.

Długość i kąt

Wsporniki kierownicy różnią się długością (odległością pomiędzy rurą sterową a kierownicą) i kątem (nachyleniem w stosunku do rury sterowej). Zmiana tych wartości skutkuje zmianą pozycji zajmowanej na rowerze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy