Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekwipunek

3 kwietnia 2020

DODATEK NR (Marzec 2020)

Widelce amortyzowane dla sportowców

143
Argumenty przeciw widelcowi teleskopowemu montowanemu w rowerkach seryjnie są tylko dwa, ale za to dużego kalibru. Pierwszy dotyczy potwornej masy, często przekraczającej 10% ciężaru użytkownika. Drugi zaś jest jeszcze poważniejszy: wyłącznie w nielicznych seryjnych rowerach pod kolarzem/rką ważącym/ą mniej niż 30 kg w ogóle się ugina! Dzieje się tak dlatego, że najczęściej wewnątrz znajduje się skrócona, za twarda sprężyna zwojowa wyprodukowana dla dorosłego. Rozwiązaniem tego problemu jest pneumatyczny widelec skonstruowany specjalnie dla dzieci albo młodzieży.

Spinner to niewielki, azjatycki producent widelców. Specjalizuje się w wypełnianiu nisz, w których nie operują giganci, tacy jak Fox, RockShox czy SunTour. Jedną z nich są amortyzowane widelce do rowerów na mniejszych kołach. W nasze ręce wpadły dwa przeznaczone do rowerów na kołach 20 i 24”. To przeskalowane wersje modelu „300” przeznaczonego dla dorosłych użytkowników. Mają dopasowane do wielkości kół golenie dolne, hydrauliczne tłumienie z regulacją szybkości powrotu i kompresji do blokady włącznie. Najważniejsze jest jednak to, że uginają się dzięki pneumatyce. Ciśnienie wewnątrz można zmienić pompką. Nasze testy wykazały, że twardość widelca da się dopasować do wagi użytkownika poniżej 23 kg. Słowem, już przedszkolak może cieszyć się „resorowaniem”. Uczciwie mówiąc, trudno wówczas uzyskać pełny skok, a płynność działania jest odmienna niż w wydaniach dla dorosłych, ale bez wątpliwości możemy napisać ze Spinner 300 20” to nie jest atrapa, jaką montuje się najczęściej do rowerków dziecięcych. Napompowanie go do większego ciśnienia poprawia jakość pracy, czyli cięższy użytkownik będzie się nim cieszył bardziej. 
Jednak znacznie sensowniejszy jest model do kół 24”. W jego konstrukcji dominuje aluminium (także rura sterowa), dzięki czemu jest naprawdę lekki w swojej klasie. Z uwagi na działanie można powiedzieć, że to widelec do rowerów przeznaczonych dla adeptów kolarstwa w wieku od zerówki do piątej, może nawet szóstej klasy. Właśnie w tym okresie dzieci rzeczywiście zaczynają wykorzystywać technologiczne zalety amortyzatora. Spinner 300 24” daje się dobrze dopasować w zakresie 20–35 kg masy ciała użytkownika. Zaawansowany w kolarstwie rodzic będzie w stanie idealnie dopasować go do potrzeb pociechy, ale Spinner nie onieśmiela. Potrzebna będzie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy