Dołącz do czytelników
Brak wyników

Tufo Gravel Thundero

Artykuł | 17 sierpnia 2021 | NR 52
0 80

Cena: 190 zł, Masa: 425 g
FHU Poręba, www.porebarowery.pl

POLECAMY


Czesi z Tufo od wielu lat wykonują ręcznie szytki szosowe, cyclocrossowe oraz niezwykle niszowe MTB. Teraz wprowadzają na rynek bardziej nowoczesne ogumienie. W 2020 roku zaprezentowali trzy sportowe opony gravelowe. Obowiązuje jeden rozmiar – 700×40C i waga 430 g. Deklarowana gęstość oplotu to 210/375 TPI. Najprawdopodobniej to dwie warstwy o gęstości 105 TPI od stopki do stopki i dodatkowa antyprzebiciowa 165 TPI pod bieżnikiem. Boki (całe czarne lub beżowe) powleczono warstwą chroniącą przed przetarciami od kamieni.
Trzy odmiany opon różnią się bieżnikami – Speedero z gęstymi drobniutkimi klockami do jazdy szosami, po bruku, leśnych i trawiastych ścieżkach oraz szutrze. Thundero z gęstymi dla niskich oporów toczenia kostkami na środku bieżnika i większymi, bardziej agresywnymi po bokach do zastosowań półterenowych i agresywniejszych skrętów. Swampero z bardziej agresywnym, rzadszym i wyższym bieżnikiem na całej szerokości to opony na błotniste i mokre warunki.
Przetestowaliśmy Thundero. Na naszej wadze wyszło 420 i 438 g, co oznacza, że są lekkie w swojej klasie. Założenie opon na koła bezdętkowe nie wymagało łyżek ani specjalnego wysiłku. Jedna uszczelniła się bez kompresora, druga wymagała niewielkiej perswazji. Na obręczach hookless 25c opony osiągnęły szerokość 42,5 mm między krawędziami bieżnika i wysokość ok. 36 mm. Producent zaleca stosowanie ich na obręczach 21–23c z ciśnieniami między 2 a 5 barów. Dla testera 86 kg optymalne było 2,3 z przodu i 2,5 z tyłu.
Thundero toczą się po asfalcie ciszej niż inne uniwersalne opony gravelowe. Szum pr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy