Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat

16 sierpnia 2019

Trek Fuel Ex 2020

435

Fuel EX to swoisty pomost w gamie modeli Treka pomiędzy wyczynowym Top Fuelem a dwoma modelami enduro: Remedy i Slashem.  Pozornie niewiele się zmieniło względem poprzednika jednak Amerykanie wprowadzili kilka znaczących zmian aby jeszcze bardziej wpasować Fuel EX-a w kanon "roweru do wszystkiego".

Segment trail  w MTB zdaje się żyć własnym życiem i nie są to już rowery cross country o zwiększonym o kilkanaście milimetrów skoku. Łaczenie efektywności maszyn xc z dzielnością terenową enduro sprawia, że ta kategoria uległa mocnej specjalizacji. Nowy Fuel EX zdaje się potwierdzać tą teorię, spełniając założenia roweru o ogromnej uniwerasalności. 130 milimetrów skoku w ramie, połączone z 140 milimetrowym amortyzatorem ma zapewniać pewność na zjazdach tym bardziej że Trek w wyższych modelach będzie stosował widelce Fox 36 co na pewno poprawi precyzję prowadzenia. Geometrycznie,  rower zgodnie z obowiązującymi trendami wydłużył się a kąt główki stał się bardziej agresywny - w zależnośc od pozycji Mino Linka waha się w granicach 66-67°, stromy kąt rury podsiodłowej ma zapewnić lepsze właściwości podjeżdżania a relatywnie krótka  rura  - możliwość zastosowania sztyc o większym skoku. Zasięg ramy w zależności od rozmiary zwiększył się o 10-20 mm. W zawieszeniu zmiany są znaczące - zniknął Full Floater na rzecz sztywnego dolnego mocowania dampera. Medium amortyzujące nie zmienia się i dalej będą to dampery Tru-Shaft z fabrycznym tuningiem RE:Aktiv. Zmienił się za to skok tłoka dampera z 12 do 9 mm. Jak podkreśla Trek, taki zabieg ma na celu zwiększenie objętości komory olejowej co wpłynie pozytywnie na płynność pracy. Zwiększono również ilość miejsca na opony, seryjnie będą stosowane opony Bontrager XR4 Team Issue o szerokości 2.6". 
Nowością jest podobnie jak S.W.A.T u Specializeda, schowek w dolnej rurze przedniego trójkąta pod zaślepką mocowania bidonu, który pomiesci zestaw narzędzi Bontragera (do kupienia osobno).  Amerykanie z Wisconsin wycofują z ofert modele damskie, w zamian rozmiarówka została rozszerzona do siedmiu rozmiarów: XS, S, M, ML, L, XL, XXL - w dwóch najmniejszych rozmiarach dostępne będą koła 27.5 cala. 
 

 

Przypisy