Dołącz do czytelników
Brak wyników

Technika jazdy na podjeździe: porady Justyny Frączek

Artykuł | 26 czerwca 2019 |
0 1097

 

Pod górę!

Temat techniki podjeżdżania był już wałkowany niejednokrotnie. Ale jest to najistotniejszy element jazdy jeśli chodzi o rozgrywanie zawodów. Na podjeździe można zarówno najwięcej zyskać i jak i stracić. O tym jak szybko znajdziesz się na szczycie góry decydują możliwości (mocna łyda i kondycha) i umiejętności (technika jazdy). I albo się je ma albo nie. Ale "nie święci garnki lepią" - jedno i drugie trzeba ćwiczyć, żeby podjazdy były jak najmniej bolesne. 

POLECAMY

Pełny tekst artykułu możecie przeczytać w numerze bikeBoard 3/2006 (gdzie kupić), tu zamieszczamy jego skrót.

1. PRZED PODJAZDEM:

Oceń podjazd.

Przede wszystkim chodzi o ocenę nachylenia, przyczepności oraz długości, a przy okazji swoich możliwości. Jeśli znasz podjazd tym lepiej dla Ciebie.

Wiesz już jak dobrać przełożenie, gdzie wstaniesz na pedały a kiedy złapiesz oddech. Na wyścigach cross country kiedy powtarza się kilka razy tą samą pętlę, zawodnicy mają uproszczone zadanie. Jednak czasem podjazd jest tak długi, że nie widzisz końca. Wtedy musisz umiejętnie rozłożyć siły, zostawiając sobie pewna rezerwę na końcówkę. I pamiętaj to właśnie na podjazdach rozgrywają się zawody.

Skoncentruj się.

Pomyśl jak pokonać podjazd. Jeśli się ścigasz i jedziesz w grupie ustal własną taktykę. Zdecyduj czy lepiej jechać z przodu i nadawać tempo, czy schować się z tyłu i w 2/3 długości podjazdu przystąpić do ataku, żeby na zjeździe być pierwszym.

Kliknij manetką i przygotuj przełożenie.

Ustaw najbardziej optymalne przełożenie tak aby kadencja była ok. 60-70 obr/min. W trakcie podjazdu najprawdopodobniej też będziesz zmieniał bieg. Rób to z wyczuciem. Potem pomyśl o czymś miłym.

*Wszystkie opisane wyżej czynności zajmują sekundy, i w pewnym momencie stają się nawykiem bezwarunkowym.

2. W TRAKCIE PODJAZDU:

Nie za ostro

Nie możesz zaczynać zbyt ostro i zbyt twardo. No chyba, że jest to krótki i sztywny podjazd o dobrej przyczepności. Wtedy twarde przełożenie jest idealne do rozkręcenia na stojąco. Ale na długich podjazdach pozbawionych trudnych przeszkód największy sens ma płynna jazda...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy