Dołącz do czytelników
Brak wyników

Szybka lekcja jzady w pedałach zatrzaskowych (SPD): porady Justyny Frączek

Artykuł | 27 czerwca 2019 |
0 1198

 

To pierwszy odcinek cyklu poświęconego szkole jazdy na rowerze. Polecamy go w szczególności tym rowerzystom, którzy zaczynają przygodę z rowerem, ale nie tylko. 

Skupimy się w nim na najważniejszych elementach techniki jazdy na góralu. Nie będziemy cudować ze skokami, i trikami, jazdą na tylnym kole itp., skupimy się na podstawach. 

W pierwszym odcinku bliżej przyglądniemy się sprawie wpinania i wypinania buta w pedał zatrzaskowy. Choć naukę jazdy w spd mam już dawno za sobą, to z wyszczerzonymi zębami przypominają mi się te zabawne chwile, kiedy lądowałam z rowerem na boku lub pod rowerem "na żuczka". W tym przypadku potwierdza się wszystkim dobrze znane powiedzenie górala Kobieli: "jak się nie psewrócis, to się nie naucys". 

Krok pierwszy: wpinanie 

Pierwsze 15 minut najlepiej jest poświęcić na trening na sucho. Warto znaleźć sobie miejsce, które uniemożliwi wywrotkę w bok. Można wykorzystać ścianę lub przestrzeń we framudze drzwi. Teraz trzeba wyczuć, w którym punkcie na podeszwie znajduje się blok, w tym celu trzeba poprzesuwać butem w przód i w tył tak, żeby trafić. Zdecydowanie nacisnąć stopą w dół - pyk i już. Teraz pokrę zrobić kilkanaście obrotów korbą w tył. Powtórzyć kilka razy, żeby się oswoić. 

Krok drugi: wypinanie 

Z pedałów wypina się przekręcając stopę o 12-15 stopni na zewnątrz lub do wewnątrz. Jeśli stosowane pedały pozwalają na regulację, ustaw je w środkowym zakresie spektrum. Żeby ułatwić sobie sprawę, można ustawić mniejszą siłę wypięcia kręcąc śrubą napięcia sprężyny. Przy zbyt luźnym ustawieniu buty będą same się wypinały. 

Krok trzeci: jaz

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy