Szosówka na rowerowej ścieżce

Porady

Według raportu Komisji Europejskiej co siódma ofiara wypadku drogowego w Europie ginie w Polsce. W 2020 roku co dziesiąty z blisko 2,5 tys. zabitych na drogach w Polsce był rowerzystą. Pod względem liczby ofiar jesteśmy czarnym punktem na mapie Europy. Śmierć jest nieodwracalna, kalectwo również, podobnie jak uporczywa świadomość, że „wypadku można było uniknąć, gdyby tylko…”. Od lat na pierwszym miejscu przyczyn wypadków na drodze jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – fundamentalna sprawa, oczywistość z punktu widzenia przepisów ruchu.

Rowerzyści nie tylko są ofiarami wypadków drogowych, oni również wypadki powodują! Najczęściej wymuszając pierwszeństwo (464 wypadki/44 zabitych), nie dostosowując prędkości do warunków ruchu (184 wypadki/7 zabitych) i nieprawidłowo wykonując manewr skrętu (171 wypadki/15 zabitych). Statystyki są nieubłagane: nie przestrzegamy przepisów ruchu drogowego! I podczas gdy nasz indywidualny wpływ na pogodę, stan infrastruktury czy zachowanie innych uczestników ruchu jest znikomy lub żaden, mamy stuprocentowy wpływ na własne decyzje, w tym na zachowanie zgodne z przepisami. Łamanie przepisów jest świadomym wyborem! Prawdopodobnie świadomym wyborem kierowcy było wyprzedzanie Cię „na grubość lakieru”, tak jak Twoim świadomym wyborem jest przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych, podczas gdy jedno i drugie jest złamaniem prawa.

Będzie mandacik

Nasza mentalność w dość pokrętny sposób traktuje uprzejmość i przestrzeganie przepisów jako frajerstwo. Oczywiście jako frajerstwo postrzega również danie się złapać i przyjęcie mandatu. Podczas gdy większość mieszkańców zachodniej Europy uznaje przepisy jako przywilej, my wstydzimy się sami przed sobą, gdy w terenie zabudowanym trzymamy się ograniczenia 50 km/h. Oczywiście trzymamy się go tylko dlatego, że ktoś z naprzeciwka mrugnął nam światłami, ostrzegając przed patrolem policji. Jesteśmy w tym śmieszni, ale w sposób zupełnie niezabawny. Z drugiej strony, historia „uprzejmości” hiszpańskich kierowców względem r...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy