Szczyrk

Przygoda

Kiedy w Polsce pojawiły się rowery górskie, garstka wybrańców arbitralnie uznała Szczyrk za mekkę. Szybko się jednak przekonano, że choć same góry są tutaj piękne i monumentalne, to jednak dla mizernych „górali” tamtych czasów zbyt surowe, strome i trudne. Dziś góry wokół Szczyrku są takie same, ale wszystko się zmieniło. Inna jest infrastruktura, inne są „górale”, a najważniejsze jest to, że aktualni gospodarze tych terenów całkowicie zmienili swój stosunek do rowerzystów. Czy Szczyrk ma szansę stać się mekką polskiego MTB? A może nią już jest?

Z raportów przedstawionych przez Grzegorza Przybyłę, dyrektora Szczyrk Mountain Resort, wynika, że latem 2019 r. ich kolej gondolowa obsłużyła rowerzystów 12 000 razy. W letnim sezonie 2020 r. było to już 21 000 przejazdów, a w rok później 24 000! Latem 2022 r. planowali 30 000, ale jeszcze ciekawszą liczbę podała mi Karolina Korba-Nawodyło, Event & Product Manager ośrodka Szczyrkowski. Otóż we wrześniu 2022 r. gondola wywiezie ze Szczyrku stutysięcznego rowerzystę ze sprzętem. Ile razy zjechano? Zatem nie ociągaj się i jedź, bo Szczyrkowski i Trek uczczą to nagrodami.

Wokół Szczyrku

Dookoła Szczyrku wiedzie jedna z najbardziej spektakularnych tras, jakie można w Polsce pokonać rowerem górskim. Gigantycznym atutem jest jej mentalna dostępność. W pogodny dzień całą można ogarnąć jednym spojrzeniem i z samego miasteczka, i każdego punktu widokowego na trasie. Parada szczytów położonych na 1000–1200 m n.m.p. jest unikalna w skali kraju. W połączeniu z bliskością cywilizacji leżącej tuż w dolinie wydaje się osiągalna dla każdego. Ci, którzy tego próbowali, wiedzą, że choć nie święci garnki lepią, to jest to także jedna z bardziej wymagających wycieczek MTB w Polsce. Wyjeżdżając z leżącej tuż nad Szczyrkiem Biłej, można wdrapać się szutrówkami na górę Beskid. Szerokie leśne drogi wiodą przez szczyt Kotarza i Białego Krzyża, z którego zjazd sprowadzi na przełęcz pod Salmopolem. To dopiero połowa. Kierując się przez Pośrednie, można jechać aż do Malinowa i zjechać do jego przełęczy. W...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy