Sucho znaczy ciepło

Ekwipunek

11 grudnia br. z plaży nad Zalewem Sulistrowickim na Dolnym Śląsku wystartują zawodnicy biorący udział w pierwszym Zimowym Triathlonie Ślężańskim. Najtwardsi z twardych najpierw będą mieli do przepłynięcia 200 metrów w lodowatych wodach zalewu (w temperaturze około 5 stopni), następnie przebiec 11 kilometrów, aby zakończyć dystansem 17 km na rowerze.

To oczywiście bardzo ekstremalna forma uprawiania sportu w sezonie zimowym, ale nawet jeżeli zabraknie Cię na starcie zimowego triathlonu, to wszyscy dobrze wiemy, że przez te parę miesięcy można pozostać w pełni aktywnym, trzeba się tylko do tego dobrze przygotować.
W nawet bardzo zimne dni, przy normalnych aktywnościach ryzyko wpadnięcia w śmiertelnie groźną hipotermię jest minimalne. Jednak każdy, komu zdarzyło się w tym okresie chociaż raz ubrać nieodpowiednio, wybrać zbyt ambitną trasę lub po prostu trafić na szczególnie niesprzyjające warunki, wie, że zimno potrafi pożerać energię błyskawicznie, dlatego dobra ochrona to w tym okresie absolutna konieczność.
Zabezpieczenie przed wpływem niskiej temperatury jest stosunkowo proste, wystarczą 2–3 warstwy odzieży, nawet niespecjalnie zaawansowanej, aby w czasie ruchu uzyskać odpowiedni komfort termiczny. Jednak utratę ciepła bardzo silnie wzmaga pęd powietrza wywołany przez wiatr lub dużą prędkość, dlatego istotne jest...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy