Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekwipunek

29 czerwca 2022

NR 60 (Czerwiec 2022)

Specialized Gambit

0 153

Cena: 1600 zł; Masa: 641 g (M)
Rozmiary: S, M, L
Specialized Poland, www.specialized.com/pl


Chris Pietrzak prowadzący projekty kasków Specialized powiedział, że pojawił się w związku z potrzebą lekkiego kasku o świetnej wentylacji do przeróżnych zastosowań, od e-bike’ów po enduro. Natomiast projektant Gambita Allen Bischofberger stwierdził, że wyjściem do projektu było określenie kanałów przepływu dla optymalnej wentylacji, a następnie obudowanie ich skorupą z EPS-u, tak żeby jak najmniej różnił się parametrami od kasku otwartego. Czy to tylko zgrabny marketing?

Otworów jest tylko 18, ale w ich projektowaniu wykorzystano teorię dynamiki płynów. Są duże, a pod skorupą rozmieszczono wyjątkowo głębokie kanały, przez które swobodnie przepływa powietrze. Było to możliwe dzięki temu, że skorupa składa się z pięciu części EPS-u o różnej gęstości. Tę technologię opatentowano. Są bardzo precyzyjnie ukształtowane, a więc cienkie, natomiast ich gęstość dopasowano do obciążeń, na jakie są narażone. Efektem ubocznym jest wyjątkowo mała objętość kasku.

Do kanałów wentylacyjnych bardzo ściśle dopasowano ułożenie systemu zapięcia i regulacji w 3D (obwód regulowany pokrętłem ukrytym w skorupie!) oraz wykrój wkładki z systemem MIPS SL. W żadnym miejscu nie zakłócają przepływu powietrza, nawet na czole. W tym newralgicznym miejscu specjalne dystanse oddalają opaskę od kanału biegnącego dookoła sko...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy