Dołącz do czytelników
Brak wyników

Skoki

Artykuł | 27 czerwca 2019 |
693

POLECAMY

 

Kiedy zawiodą już wszystkie sposoby, kiedy nie da się już wmówić kumplom, że to widelec jest za słaby, koło scentrowane, przeszkadza potworny ból w nadgarstku, a w ogóle to Roland Green... Przestań ściemniać i przyznaj się, że nie umiesz skakać. Ale jeśli nie umiesz, musisz się nauczyć. Tory do skakania są już wszędzie, ciągle powstają nowe przeszkody, małe znikają, powstają duże, a w miejsce tych ostatnich potwornie duże. Zacznij uczyć się teraz, kiedy jeszcze gdzieniegdzie można znaleźć małe "stoliki". Zacznij teraz, bo za chwilę może okazać się, że wszyscy skaczą już na monstrualnych przeszkodach i małe po prostu zniknęły.

Ale niech turyści i crossowcy nie odkładają tego artykułu na kiedy indziej! Na pozór może się wydawać, że umiejętność skakania na sztucznej hopce jest niepotrzebna w jeździe turystycznej. To nieprawda, umiejętność wybicia, zachowania równowagi w powietrzu i miękkiego lądowania przydaje się w jeździe terenowej jak mało co.

Rozpoznaj przeciwnika

Przede wszystkim znajdź odpowiednią hopkę. Do nauki absolutnie unikaj double! Double to dwie relatywnie małe hopki, jedna służy za wybicie druga stanowi lądowisko, z pomiędzy nich budowniczy wydobywali ziemię do ich usypania. Double jest niebezpieczny, bo jeśli lot jest niedostatecznie długi istnieje poważne ryzyko uderzenia kołem w przeciwskarpę. Z Bogiem sprawa, jeśli jest to tylne koło. Kupisz nową obręcz, gips zdejmą ci po 3 tygodniach.

Ale jeśli wycedzisz przednim, może być znacznie gorzej i nie chodzi mi o główkę ramy, która najprawdopodobniej ogłosi secesję z resztą ramy, ale o twój ośrodek zarządzania - czyli bańkę, z mózgiem włącznie. Należy uczyć się skoków na hopce zwanej tabletop albo po polsku stolik. Ma wyraźny najazd i lądowisko a pomiędzy nimi płaski i pozbawiony przeszkód odcinek.

Najazd 

Rozpęd powinien być na tyle długi i szybki, żebyś mógł przestać pedałować na cztery metry przed krawędzią wybicia. Zawsze, kiedy wjedziesz w strefę, upewnij się czy najeżdżasz prostopadle do krawędzi, nie jesteś pochylony na którąś ze stron, masz silniejszą nogę w przodzie nieco wyżej niż drugą. Ustabilizuj tę pozycję i wyrównaj oddech.

Wybicie 

Trzymaj s...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy