Rekord świata w jeździe 24 h? Próba już 12 sierpnia w Przasnyszu

Damian Pazikowski (@Ultradietetyk) z podwarszawskiego Józefowa, 12 sierpnia 2023, przystąpi do próby ustanowienia nowego rekordu świata (w tym Polski) i Guinessa w jeździe 12 h oraz 24 h. Próbę rozpocznie o godzinie 15.00 i o tej samej, po upłynięciu doby ją zakończy. Damian swoją próbę przeprowadzi na 7 kilometrowej pętli w mieście Przasnysz (Powiat Przasnyski). Wyzwanie zostanie zarejestrowane oraz przeprowadzone wg. zasad Federacji Ultrakolarskiej WUCA (World Ultracycling Association).

Zobaczcie film opowiadający o przygotowaniach Damiana do bicia rekordu świata:
https://youtu.be/7vB9K_GRTz8

Jeśli chcecie wesprzeć zrzutkę na organizację ”strefy kibica”, możecie to zrobić tutaj: https://zrzutka.pl/pn9jde

Jakie są zasady bicia rekordu świata?

Damian przystąpi do próby w kategorii wiekowej 18-49 lat oraz kategorii „Road”. Oznacza to, że droga musi być publiczna z otwartym lub zamkniętym ruchem samochodowym. Do sprawowania pieczy nad poprawnością przebiegu próby muszą zostać wyznaczeni sędziowie, którzy będą notować oraz certyfikować poprawność jej wykonania.

Uczestnik ma prawo do auta technicznego, które będzie go zabezpieczać i podawać niezbędne pożywienie oraz napoje. Przebieg próby musi być rejestrowany przez uczestnika. Wynik zostaje wysłany do federacji WUCA wraz z opinią sędziów w celu weryfikacji oraz akceptacji.

Rejestracja oraz nadzór nad przebiegiem jest naprawdę pracochłonny, ale całość musi być oficjalnie zarejestrowana zgodnie z wszystkimi przepisami.

Obecny rekord świata należy do Christophera Strassera i wynosi aż 1026 km.

Kilka słów od Damiana na temat przygotowań do próby

„Cel zrodził się w mojej głowie po udanym sezonie 2022. Wygrałem Puchar Polski w ultramaratonach kolarskich i szukałem kolejnego wyzwania. Rok 2022 pokazał mi, że lubię prędkość i dobrze czuje się w wyzwaniach trwających do 24 godzin. Stąd ten pomysł. Zrobiłem krótki wywiad i postanowiłem zaatakować niesamowity wynik Christophera Strassera. Chris to ikona ultrakolarstwa, dlatego cel jest niemal skierowany w chmury.

Z końcem września 2022 rozpocząłem przygotowania do bicia rekordu. Za mną już wszystkie najtrudniejsze etapy przygotowań. Pierwszy bardzo ciężki okres jesienno-zimowy, w którym trenowałem głównie na trenażerze. Musiałem przestawić wszystkie treningi na rower czasowy, każdą jednostkę wykonuję w docelowej pozycji, w której będę podejmował próbę. Potem treningi na zewnątrz, długie i intensywne. Następnie pierwsza próba wyścigowa na Etapówka 650 km, gdzie całe 21h przejechałem w pozycji TT.

Później wyjechałem na przygotowania do Włoch. W 8 dni przejechałem 950 km i podjechałem ponad 20 tysięcy metrów w pionie.

Niedawno w ramach przygotowań wystartowałem w Race Around Poland 300 km, ustanawiając nowy rekord trasy.

Teraz wykonuję już tylko krótkie, ale intensywne jednostki. W dniu próby muszę być mocny, ale również “świeży”.

Cały czas jestem też w ścisłym rygorze dietetyczny oraz regularnie pracuję nad aparatem ruchu. Zarówno na siłowni, jak i z fizjoterapeutą. Niestety to jest już jak praca zawodowa, ale nie narzekam, robię swoje z radością na twarzy. Jestem gotowy, a 12 sierpnia zweryfikuje moje możliwości!”

Jak będzie wyglądał przebieg próby?

Podczas próby Damian planuje 3-4 postoje po około 2 minuty. Nie chce przekroczyć 10 minut, gdyż zmusi go to do jeszcze cięższej pracy. Planuje utrzymać średnią moc 260-270 W, co przy jego wadze ok. 78 kg daje prawie 3.5 W/kg. Całe żywienie będzie prowadzone z samochodu. Będą to żele, izotoniki, węglowodany w płynie oraz batony. Jak przyznaje Damian tu nie ma miejsca na posiłki rekreacyjne, tylko na czystą energię. Wydarzenie odbędzie się z udziałem wolontariuszy, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem. Oczywiście zgodnie z zasadami federacji, Damian musi przestrzegać wszystkich przepisów ruchu drogowego.

Czego najbardziej obawia się Damian? Zapytaliśmy go o to.

„Na pewno wiele osób obawiałoby się pogody - deszczu, wiatru i innych zjawisk, na które nie mamy wpływu. No właśnie, ale jeśli ja nie mam na to wpływu, to dlaczego mam się tym przejmować?

Ja pewno będę się obawiał przegrzania, dlatego pracujemy nad systemem polewania wodą, chłodzenia kostkami lodu oraz innymi sposobami obniżenia temperatury ciała. Zwróciłem na to uwagę podczas ostatniego wyścigu Race Around Poland 300 km. Było wtedy ponad 35 stopni C i prawię się ugotowałem. Dosłownie odcięło mi wtedy nogi i nie mogę sobie drugi raz pozwolić na taki błąd. Na pewno nie w trakcie docelowej próby.

Coś więcej? Nie. Jestem gotowy, bardzo długo na to pracowałem, więc swojej dyspozycji jestem pewny. Trzymajcie kciuki!”

No i ostatnie, pewnie niewygodne pytanie: co jeśli się nie uda?

„Jeśli się nie uda to przyznam, że Christopher Strasser jest lepszy. Ale czy się załamię? Nie, oczywiście że nie. Zmusi mnie to tylko do cięższej pracy i podjęcia prób w kolejnych latach. Chris podejmował 3 próby przed ustanowieniem tego wspaniałego wyniku. Jestem jeszcze młody jak na ultrakolarza, mam dopiero 33 lata, dlatego wiele przede mną. Szczególnie, że jest to mój 3 sezon w ultrakolarstwie. Nie zawsze się wygrywa, albo może inaczej - czasem się coś wygra. Do tej pory na 13 ultramaratonów wygrałem 11. Jestem z tego bardzo dumny i motywuje mnie to do ciężkiej pracy.”

Kilka słów od Damiana na koniec:

„Zapraszam Was wszystkich 12 sierpnia do Przasnysza. Miasteczko będzie otwarte od godziny 15.00, będzie znajdowało się w strefie przemysłowej w Przasnysz – Sierakowo, na stacji ALFA. Wolontariusze zaopiekują się każdym odwiedzającym, a ja z chęcią przyjmę od Was doping, którego na pewno będę potrzebował. W dzień, w nocy, kiedy możecie - wpadnijcie do Przasnysza!”

Pamiętajcie też o zrzutce na organizację ”strefy kibica”. Możecie ją wesprzeć tutaj: https://zrzutka.pl/pn9jde

Sprzęt

Damian Swoją próbę podejmie na rowerze TREK SPEED CONCEPT SLR 7 ETAP, wyposażonym w koła HED Vanquish PRO (z tyłu dysk, z przodu stożek 80mm). Strój to ASSOS Equipe RS Rapidfire ls Chronosuit S9. Kask czasowy Rudy Project WING.

Damian dodatkowo będzie korzystał z przełożeń 54 – 25/10. Musi utrzymać średnią prędkość na poziomie 43 km/h, aby pobić wynik obecnego rekordzisty.

Osiągnięcia Damiana w ultramaratonach Kolarskich

2021
Rekord Polski w vEverestingu (wirtualny everesting)
1 Miejsce Maraton Podróżnika 510 km
1 Miejsce Pierścień Tysiąca Jezior 610 km
2 Miejsce Ultra Time Trial 24 h

2022
1 miejsce Puchar Polski w Ultramaratonach Kolarskich
1 Miejsce Piękny Wschód 530 km
1 Miejsce Mszana 24 h
1 Miejsce Pierścień Tysiąca Jezior 610 km
1 Miejsce Ultra Time Trial 24 h

2023
1 miejsce ETAPÓWKA 650 km
1 Miejsce Race Around Poland 300 km

Przygotowania Damiana możecie śledzić na social mediach:

Facebook: www.facebook.com/ultradietetykdamian/

Instagram: www.instagram.com/ultradietetyk/

Zdjęcia: Paweł Dobrzeniecki

Przypisy