Mocowanie.
Przerzutka przednia może być mocowana do roweru na trzy sposoby:
POLECAMY
- obejmą do rury podsiodłowej (lub jej namiastki w niektórych ramach rowerów z pełną amortyzacją). Występują obejmy o średnicach 28.6 mm, 31.8 mm i 34.9 mm, ale coraz popularniejsze jest produkowanie przerzutek z obejmą w rozmiarze 34.9 mm i dodawanie podkładek redukcyjnych pozwalających na montaż do rur o mniejszych średnicach,
- blachą do szalki osi suportowej. W tego typu przerzutkach produkcji Shimano w symbolu pojawia się litera E,
- śrubą do haka zintegrowanego z ramą. To rozwiązanie stosowane jest w części rowerów szosowych, pojawiły się także przerzutki do rowerów górskich mocowane ten sposób. W szosowych przerzutkach Shimano w symbolu pojawia się litera F.
Typ przerzutki.
Down Swing to przerzutka, w której obejma znajduje się powyżej prowadnicy łańcucha. W symbolu przerzutki typu Down Swing firmy Shimano na ostatnim miejscu pojawi się 1, np. FD-M961. Jednak w ramach o skomplikowanym kształcie okolic mufy suportu (full suspension, niektóre kompozytowe) często niemożliwe jest zastosowanie przerzutki typu Down Swing. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie przerzutki typu Top Swing. W takich przerzutkach obejma znajduje się poniżej prowadnicy łańcucha. Firma Shimano oznacza je – 0, np. FD-M960.
Do ilu zębatek korby?
Konstrukcja przerzutki definiuje jej zasięg. Większość przerzutek do rowerów górskich przeznaczona jest do mechanizmów trójtarczowych. Wyjątkiem są przerzutki przeznaczone do korb z tylko dwiema tarczami, stosowane przeważnie w rowerach typu FR/Enduro. W rowerach szosowych najczęściej stosuje się korby dwutarczowe i większość przerzutek przystosowana jest tylko do nich. Jednak dostępne są także szosowe korby z trzema tarczami i wymagają one specjalnych przerzutek przednich. Ikonami oznaczamy podstawową lub opcjonalną wersję danej przerzutki.
Przebieg linki.
W zależności od konstrukcji ramy linka dochodzi do przerzutki przedniej z gór...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ...i wiele więcej!