Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie

22 marca 2022

NR 57 (Marzec 2022)

Prawidłowe przygotowanie do triathlonu okiem ortopedy

0 380

W dwóch poprzednich częściach artykułu omówiłem, jak powinno się zaczynać aktywność sportową, aby minimalizować ryzyko kontuzji (bB#11–12/2021), oraz jakie są najczęstsze urazy oraz kontuzje w poszczególnych dyscyplinach wchodzących w skład triathlonu, co jest ich przyczyną, jakie są objawy oraz sposoby leczenia (bB#1–2/2022). W ostatniej części cyklu zajmiemy się omówieniem zasad postępowania w przypadku wystąpienia kontuzji, zarówno w czasie zawodów, jak i podczas codziennych treningów. Od postępowania w takich sytuacjach w dużym stopniu będzie zależeć czas powrotu do zdrowia.

Boli i co dalej?

Czy kończyć zawody z kontuzją? Trochę przekornie można by powiedzieć, to zależy jaka jest nagroda, bo jeżeli walczymy o milion dolarów, to będzie nas stać na leczenie. A poważnie? Oczywiście zdecydowanie nie kończyć! Może się udać, ale istnieje bardzo duże ryzyko, że kontuzja się pogłębi. Pierwsze dolegliwości bólowe wynikające z ostrego uszkodzenia często nie są dotkliwe, a dodatkowo łagodzi je adrenalina. Nasilone objawy mogą wystąpić dopiero po kilku godzinach albo nawet następnego dnia, kiedy tkanki obrzękną w reakcji na uraz, a pH się zmniejszy, co aktywuje receptory bólowe. Dlatego jeżeli w czasie zawodów zaczynamy odczuwać ból – może on być sygnałem postępującego uszkodzenia tkanek. Powinniśmy zaprzestać wysiłku, aby uraz się nie pogłębił. Następnie należy odczekać kilka dni i w razie utrzymywania się lub nasilania objawów udać się po pomoc do fizjoterapeuty lub ortopedy.
W przypadku urazu ostrego, np. skręcania stawu skokowego, zapewne pierwszej pomocy będziemy szukać w warunkach szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR-u). Należy pamiętać, że jest to rodzaj medycyny frontowej, której ideą jest albo doraźna pomoc pacjentowi, do czasu możliwości otrzymania planowej pomocy w poradni ortopedycznej, albo wstępne zdiagnozowanie pacjenta i przesłanie do dalszego leczenia do oddziału ortopedycznego (w przypadkach potrzeby pilnej operacji). Najczęściej po wykonaniu RTG ordynowane jest unieruchomienie. Jest ono oczywiście potrzebne (nawet jeżeli jest to gips, który jest sposobem archaicznym, ale skutecznym), bo zapobiega pogłębianiu urazu tkankowego oraz stwarza warunki do rozpoczęcia procesu gojenia uszkodzeń. Niemniej jednak jest to tylko pomoc doraźna; dla pełnej diagnostyki urazu i ewentualnie podjęcia bardziej złożonych procedur leczniczych, a w ciągu następnych dni po urazie powinno się zasięgnąć porady specjalisty, najlepiej ortopedy zajmującego się urazami sportowymi dotyczącymi tej części ciała. Jednak samo unieruchomienie jest niezbędnym elementem leczenia zgodnego z zasadą P.O.L.I.C.E., stosowaną w terapii urazów tkanek miękkich (akronim od Protection – 
ochrona, Optimal Loading – optymalne obciążanie, Ice – chłodzenie, Compression – ucisk, Elevation – uniesienie). Gips lub inne unieruchomienie zapewnia dwa pierwsze elementy, czyli ochronę i obciążanie z zewnętrznym wspomaganiem. Uniesienie kończyny i zimne okłady mają obkurczać naczynia krwionośne, zapobiegać obrzękowi i zakwaszeniu, żeby tkanki były dotlenione, a proces gojenia mógł postępować.
Jednak zdecydowana większość urazów i kontuzji przydarza się w trakcie codziennych treningów. Nie ma tu złotej rady, jednolitego rozwiązania dającego się zastosować w każdym przypadku, ale, pomijając stany ostre, jeżeli ból trwa dłużej niż tydzień, mimo zupełnego zaprzestania aktywności sportowej, to jest to już sygnał, że należy skonsultować się ze specjalistą, żeby postawił diagnozę. Jest ona kluczowa i nawet jeżeli problem nie wymaga skomplikowanego leczenia, to uzyskana dzięki niej wiedza może pozwolić zmodyfikować technikę albo czasowo nawet rodzaj uprawionej aktywności. Warto to też wiedzieć dlatego, że nawet jeżeli w danym momencie nie jest to nic poważnego, to może to pomóc uniknąć groźniejszych kontuzji w p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy