Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pirelli Scorpion XC M i R

Artykuł | 17 sierpnia 2021 | NR 52
0 210

Cena: 260 zł (sztuka), 
Masa: 716 g (XC M 29x2.2"), 
736 g (XC R 29x2.2")
FHU Poręba, www.porebarowery.pl

Pirelli to marka kojarząca mi się do tej pory głównie z F1. Nadszedł czas, żeby kapcie tej marki wrzucić do mojego hardtaila i zobaczyć, jak będą się sprawować w wymagającym terenie.
Opona Scorpion Rear, jak sama nazwa wskazuje, została zaprojektowana jako opona napędowa. Bieżnik ma niskie, gęsto rozmieszczone klocki (wewnętrzne 2,5 mm, boczne 4 mm), ich wielkość sugeruje niskie opory toczenia przy średniej przyczepności. Z kolei model Mixed zalecany jest głównie na przód i przeznaczony do jazdy w zróżnicowanym terenie. Klocki są nieco wyższe (wewnętrzne 2,8 mm, boczne 4), mają inny kształt i są rzadziej rozmieszczone. W obydwu oponach zastosowano mieszankę SmartGRIP, która ma gwarantować zwiększoną przyczepność w każdych warunkach pogodowych. Obydwa modele mają oplot 120 TPI, a ścianki boczne wyglądają solidnie. Masa pokrywa się z danymi producenta – opony ważą po ok. 700 gramów. Nie jest to mało, ale biorąc pod uwagę sporą grubość ścianek, jest okej. Montaż opon przebiegł bardzo sprawnie, mięsiste stopki umożliwiły bezproblemowe ułożenie na obręczach, uszczelniły się nawet na sucho. Opony w rozmiarze 29×2,2 na obręczy szerokości 29 mm mają balon szerokości 58 mm.
Kilkadziesiąt kilometrów po zróżnicowanych ścieżkach i szutrach Lasu Zabierzowskiego i Dolinek Podkrakowskich wykazało dobrą przyczepność na suchym i mokrym, również na wapiennych skałach. Gorzej było w błocie – owszem, tylna opona nie jest przeznaczona na takie warunki, a przednia była okej. Następny poligon to trasy włoskiej etapówki Alta Via Stage Race, której prawie 600 km wiodło przez Alpy Liguryjskie. W większości skaliste i kamieniste trasy, chociaż zdarzały się też ziemne single, były też asfaltowe dojazdówki. W tych zróżnicowanych warunkach opony spisały się świetnie. Kolejne testowe wyzwanie to prawie 300 km po trasach czeskiego MTB Trilogy. Tutaj niestety tylna opona poległa podczas zjazdu bardzo technicznym skalist...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy