Nowe Rondo RATT

bB info

Nowe RONDO RATT to szosa, która jest gravelem. Lub odwrotnie. Ma dawać prędkość na szosie i pozwalać na offroadowe przeloty. Jedno jest pewne: będziecie go rozpoznawać na ulicy!

 

Wygląd w RONDO zawsze był. Pierwsze wersje z widelcem o gabarytach buraka cukrowego, w dodatku w kolorze kontrastującym z ramą były nie do przeoczenia. RATT nie wygląda na szaraczka: został garb przy rurze podsiodłowej, jest i widelec o kształcie wygiętej łodygi kukurydzy oraz główka ramy o linii anty-aero. To się będzie bardzo podobać. Lub bardzo nie! Jak każde RONDO. 

 

 

 

 

Go Anywhere Fast

Mamy tu karbonową ramę i małe koła 650B z szerokimi oponami. Podczas gdy w większości marek taka opcja, jest jedynie opcją, często stosowana w przypadku małych rozmiarów ram lub jako odpowiedź na kaprys użytkownika, który potrzebuje mięsistych opon, tutaj to standard. W zamyśle, większa powierzchnia styku szerszych opon z podłożem ma lepiej znosić działanie sił zewnętrznych, zapewniając trakcję i stabilność oraz zmniejszając opory toczenia bez negatywnego wpływu na prędkość.

 

Specjalnie zaprojektowany widelec z dużym offsetem zapewnia mniejszy ślad przedniego koła podczas skrętu i bardziej stromy kąt główki ramy. To w pewnien sposób kompensuje ospałość szerszych opon. Rower teoretycznie powinien być zwinny, bezpośrednio reagować (czy nie stanie się przy tym nerwowy?) i gwarantować dobry komfort dzięki grubym oponom. 

 

W RATT zastosowano autorską oś TwinTip, która umożliwia przełączanie między dwoma pozycjami przodu. W pozycji LO zmniejsza się offset, dzięki czemu ślad koła robi się dłuższy (obrót kierownicą prowadzi koło po większym łuku), kąt główki ramy bardziej płaski, a rower staje się bardziej wyrozumiały na nierównym terenie. Zmiana pozycji z LO na HI jest możliwa w ciągu kilku minut - nawet w trakcie jazdy.

 

 

 

 

 

Strefy pasywnego zawieszenia

By zapewnić komfort, oprócz mięsistych opon, w RATT zastosowano specyficzną konstrukcję ramy. Strategiczne rozmieszczenie różnych struktur z włókna węglowego pozwoliło na stworzenie stref pasywnego zawieszenia w miejscu mocowania koła, dolnej części rury podsiodłowej i tylnej części rury górnej, podczas gdy reszta ramy zachowuje wymaganą sztywność. 

 

 

 

 

Co jeszcze?

Mamy w RATT możliwość zamontowania przedniej przerzutki, czyli zbudowania klasycznej szosówki. 

 

 

 

 

 

Modele

RATT będzie dostępny w dwóch wariantach modelowych: CF1 i CF2.

Model CF1 jest wyposażony w grupę Shimano GRX RX800, koła RONDO X HUNT 650B i opony Vittoria Terreno Zero o szerokości 47 mm.

Model CF2 jest wyposażony w grupę Shimano GRX RX400 i koła Rondo Lit.

 

 

 

Rozszerzenie nowej rodziny RATT planowane jest na sezon 2023.

 

 

 

 

Ceny

RATT CF1 to wydatek rzędu 4 499 euro, a RATT CF2 kosztować będzie 3 599 euro. 

 

Rowery będą dostępne latem 2022 roku.

 

 

Przypisy