Malta na MTB. Egzotyka na wyciągnięcie ręki

Przygoda

Niedziela, godzina 10:00, a ja przewracam się na drugi bok zawinięta w kołdrę i koc jak poczwarka motyla w swoim kokonie. Kątem oka spoglądam na szybę pokrytą parą i wyraźnymi kroplami deszczu, których z minuty na minutę przybywa. Na termometrze ledwo 10°C. To nie może być prawda. Jeszcze całkiem niedawno o tej porze dnia miałam zrobionych już sporo kilometrów, ale nie dziś. Jest zimno, pochmurno i deszczowo.

Gdyby pogoda zmieniała się stopniowo – gorące lato, ciepłe polecie, chłodna jesień i mroźna zima. Ale nie! Zawsze musi być przeskok z dnia na dzień, a dopiero później jakaś stabilizacja. Nie jestem na to gotowa. Wolny dzień spędziłam na sporządzeniu w miarę rozsądnego planu pogoni za latem. Rekonesans map pogodowych Europy (prawdopodobieństwo opadów, temperatura, wiatr), ustalenie kierunku, tani lot – w miarę krótki, bo boję się latać, mapa topograficzna, rower, wstępna trasa, booking.com, przelew na Revolut, ubezpieczenie, obostrzenia covidowe, gdzie jest mój paszport? Chyba mam wszystko. Dokładnie pięć dni później stoję boso na piaszczystej plaży Morza Śródziemnego u wybrzeży Malty.

Malta

Dlaczego Malta? Ponieważ okazała się „naj”. Jest jednym z najmniejszych państw w Europie, najcieplejszym i najbardziej wysuniętym na południe, czyli rzut beretem od Afryki. Ale na tym „naj” się nie kończy. Malta jest najbardziej katolickim krajem świata, na powierzchni 316 kilometrów kwadratowych stoi aż 359 kościołów. Kraj Malta to nie tylko jedna wyspa, to archipelag wysp, w którego skład wchodzą dwie mniejsze: Gozo i Comino oraz kilka malutkich bezludnych wysepek. Nie uświadczysz tutaj lasów, gór, rzek ani jezior, za to od groma opuncji figowej, indyjskiej gruszki lub, mówiąc prościej, kaktusów z różowo-żółtymi owocami; drzewa oliwne, zielone makie oraz garigi wyrastające ze skał, a także masa suchych kolczastych zarośli. Może to powodować wyobrażenie, że maltańskie wyspy są wielkimi kamieniami zanurzonymi w morzu, na których w zasadzie nic nie ma. Braki w krajobrazie skutecznie wypełniają strome skaliste klify sięgające 200 metrów wysokości i bezkres nadmorskiego krajobrazu z małymi wysepkami i skałami wynurzającymi się spod spienionych fal. Malta ma też kawał historii, która ukształtowała miejski krajobraz, równie imponujący. Mega...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy