Dołącz do czytelników
Brak wyników

Łańcuchy - to trzeba wiedzieć

Artykuł | 26 czerwca 2019 |
0 560

Gdy już wiesz, jakie wymagania powinien spełniać twój wymarzony amortyzator musisz jeszcze koniecznie sprawdzić, czy aby na pewno będzie pasował do twojego roweru. W tym celu musisz sprawdzić cztery cechy:

POLECAMY

 

Liczba przełożeń = szerokość łańcucha. Ze względu na różne szerokości, łańcuch trzeba dobrać do ilości przełożeń (szerokości) kasety lub wolnobiegu.

Ważna jest tu szerokość nie tylko zewnętrzna, wyrażona długością sworznia, ale również wewnętrzna będąca szerokością rolki. W tabeli podajemy zestawienie szerokości łańcuchów. W zależności od producenta długość sworzni może się różnić od podanych w tabeli.

W praktyce, na szczęście, kupując nowy łańcuch wystarczy tylko wiedzieć ile rzędów ma kaseta.

 

Single Speed a BMX - pomimo że łańcuchy te przeznaczone są do współpracy z podobnymi napędami nie dającym możliwości zmiany przełożenia przy pomocy zewnętrznych przerzutek różnią się one konstrukcją. Łańcuchy do napędu Single Speed przypominają budową i wymiarami łańcuch do napędu 8-rzędowego jednak sprzedawane są w zestawach po 110 ogniw (a nie 114/116 jak MTB), mają o 20-40 g większą masę i bocznie wyginają się pod mniejszym kątem. Łańcuchy do BMX mają większą szerokość wewnętrzną od łańcuchów do MTB i SS a także różne - w zależności od producenta - szerokości zewnętrzne.

Współpraca elementów napędu. Optymalną współpracę napędu zapewnia stosowanie kasety, łańcucha, manetek i zębatek korby pochodzących od jednego producenta. A już ideałem jest, gdy pochodzą one z jednej grupy, gdyż dobór materiałów i ich obróbka powodują optymalną współpracę przy zachowaniu największej trwałości!

HG, IG czy UG? Shimano w swej ofercie ma łańcuchy o oznaczeniach HG, IG i UG. Różnice zewnętrzne są niewielkie, ważne aby odpowiedni łańcuch współ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy