Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekwipunek

19 listopada 2019

NR 36 (Listopad 2019)

Koszulki z długim rękawem

0 824

Śmiało można je nazwać jednym z najbardziej uniwersalnych elementów ubioru kolarza, co czyni je pozycją obowiązkową w garderobie. Ich przydatność jest właściwie całosezonowa i z równym powodzeniem mogą pełnić funkcję zarówno lekkiej odzieży wierzchniej solo lub z bielizną termiczną pod spodem, jak i warstwy pośredniej w dni o niższych temperaturach, z kamizelką czy kurtką na wierzchu.

Funkcją tych koszulek nie jest ochrona przed wiatrem czy deszczem, ich pierwszoplanową rolą jest izolacja termiczna, ale zarazem muszą cechować się bardzo dobrą transpiracją i transferem wilgoci. Dlatego uważamy, że nie mogą być wyposażone w ograniczające te cechy membrany. Ponadto powinny cechować się elastycznością i dobrym dopasowaniem, co zapewni pełną swobodę ruchu w każdej sytuacji, zarówno wtedy, gdy używamy ich samodzielnie, jak i wtedy, gdy założymy je pod kurtkę. Koszulki z długimi rękawami szyte są z tkanin poliestrowych, tak samo jak wersje letnie, ale grubość użytych materiałów jest większa, by zmniejszyć przewiewność, a zwiększyć komfort termiczny. Po wewnętrznej stronie pokryte są warstwą delikatnego runa (polaru), stanowiącego dodatkową izolację. Wśród zgromadzonych przez nas koszulek łatwo można zauważyć spore różnice w grubości użytych dzianin. Trudno ten parametr wyrazić w jednostkach, ale dla każdej koszulki podajemy jej masę i objętość przy maksymalnym skompresowaniu, czyli parametry wprost związane z grubością materiału. Najcieńsze wśród zgromadzonych koszulki Sportful czy Endura ważą niewiele ponad 200 g, a ich objętość wynosi 0,7–0,8 l. Masa i objętość najgrubszej koszulki Willier jest o 50% większa i ją można by już sklasyfikować jako lekką kurtkę. Włókna poliestrowe będące główny składnikiem użytych dzianin same w sobie nie cechują się dużą elastycznością, dlatego wprowadza się do nich domieszkę znacznie elastyczniejszych włókien elastanu. Domieszka na poziomie kilkunastu procent sprawia, że materiał staje się bardzo rozciągliwy, dając możliwość nawet kilkukrotnego przyrostu długości. 
Aby koszulki z długim rękawem mogły jak najlepiej pełnić swoją funkcję, oprócz właściwego materiału powinny również – naszym zdaniem – mieć następujące cechy: 

  • pełny zamek, nie tylko ułatwiający ubieranie, ale przede wszystkim pozwalający sterować wentylacją,
  • dużą dewizkę w suwaku, którą łatwo będzie złapać nawet w grubszych rękawiczkach,
  • kołnierzyk ze stójką, aby chronić wrażliwe na przewianie fragmenty gardła (wysokość 4 cm wydaje się optymalna, bo zasłania ponad połowę szyi),
  • przedłużone rękawy, aby szczelnie łączyły się z rękawiczkami,
  • kieszenie pozwalające przewozić niezbędne drobiazgi, analogicznie jak w koszulkach z krótkimi rękawami,
  • elementy odblaskowe, bo jazda w okresie przejściowym nierzadko odbywa się po zmroku. 

Rockrider MTB XC

139,99 zł
290 g
1,1 l 
 


Materiał jest dość gruby, z polarem od środka. Jest mocno rozciągliwy we wszystkich kierunkach (85% poliester i 15% elastan), mimo to boczne kliny ciągnące się aż do końca rękawów wykonane są z tkaniny o jeszcze wyższej zawartość elastanu, aby jeszcze zwiększyć swobodę ruchów. Rękawy przedłużane, sięgające do połowy dłoni, zakończone mankietami z elastycznej płaskiej taśmy. Z takiej samej, tylko szerszej taśmy jest też ściągacz wszyty w dolne obrzeże na całym obwodzie. Dodatkowy pasek silikonu ułatwia utrzymanie go po wewnętrznej stronie. Koszulka nie ma wyodrębnionej stójki, ale i tak kołnierzyk zakrywa szyję do połowy wysokości. Zamek przebiega przez całą długość przodu, górny koniec jest osłonięty kapturkiem. Na plecach oprócz trzech standardowych otwartych kieszeni jest też dodatkowa zamykana na zamek, zabezpieczona wodoodpornym materiałem. Zmieszczą się w niej rzeczy które powinniśmy chronić przed zamoczeniem, telefon 6”, ale też dokumenty, pieniądze czy kluczyki od samochodu. Kieszeń ma także wewnętrzny otwór na wyprowadzenie kabla słuchawek. Na prawym boku jest jeszcze jedna mała otwarta kieszonka na rzeczy, które chcemy mieć pod ręką, np. przekąski. Na plecach i na ramieniu od przodu mieszczone są odblaskowe logo marki. Rozmiary S–L.

Giant Podium Mid-Thermal LS

329 zł
302 g
1,0 l
 


Koszulka uszyta z poliestrowego materiału z technologią TransTextura, w której wykorzystuje się zjawisko kapilarnego odprowadzania wilgoci od skóry na powierzchnię tkaniny, aby szybciej parowała, a materiał szybciej sechł. Wersja Mid-Thermal jest dodatkowo ocieplana od wewnątrz delikatnym runem. Dodatek 11% spandeksu zwiększa elastyczność. Materiał zapewnia także ochronę UV UPF. Krój jest sportowy, ale koszulka nie jest ściśle dopasowana. Rękawy zakończone mankietami z gumowymi ściągaczami, taki sam ściągacz znajduje się też w dolnym obrzeżu, na plecach wspomagany silikonowym paskiem. Zamek wszyty jest na całej długości przodu, ma dużą dewizkę. Stójka kołnierzyka ma tylko 2,5 cm wysokości i zakrywa szyję w niewielkim stopniu. Trzy otwarte kieszenie na plecach, na środkowej naszyty niewielki element odblaskowy. Rozmiary S–XL

Bontrager Velocis Thermal

349 zł
311 g
1,03 l 
 


Wykonana z ocieplanego materiału Profila Thermal, ocieplanego runem od środka (poliester 84%, elastan 16%). Krój dopasowany, przedłużane rękawy z mankietami bez ściągacza, kołnierzyk ze stójką wysoką na 6 cm. Zamek pełnej długości z wygodną dewizką, od wewnątrz chroniony taśmą i z kapturkiem u góry. W dolnej krawędzi gumowy ściągacz z silikonowymi nadrukami. Na plecach trzy otwarte kieszenie, na zewnętrznych nadrukowane elementy odblaskowe. Rozmiary XS–XXL. 

Northwave Fahrenheit Wool LS

370 zł
267g
1,07l
 


Koszulka wykonana z bardzo nietypowej, dwuwarstwowej tkaniny, zawierającej po 49% włókien wełny oraz polipropylenu. Z tych pierwszych powstała charakterystycznie wyglądająca warstwa wierzchnia, odpowiadająca za utrzymanie ciepła. Włókna polipropylenu tworzą warstwę wewnętrzną, odpowiedzialną za odciąganie wilgoci od ciała. Dopełniające całość 2% stanowią włókna elastanu, które zwiększają elastyczność materiału. Taki skład sprawia, że w koszulce wyjątkowo wyraźnie można dostrzec kierunkową elastyczność materiału – bardzo duża na szerokość, co pozwala zwiększyć obwód koszulki i wydłużyć rękawy, a niewielka wzdłuż, przez co koszulkę w niewielkim stopniu można naciągnąć na długość. Krój koszulki jest bardzo swobodny, przypominający wręcz odzież „cywilną”, rękawy są bardzo długie, łatwo się naciągają, tak że mogą zakryć nawet całe dłonie, nie mają ściągaczy w mankietach. Pełnej długości zamek jest chroniony od środka przez taśmę na całej długości oraz specjalny kapturek w górnej pozycji. Stójka kołnierzyka jest wysoka i ma aż 6 cm. Na ramionach znajdują się niewielki panele wentylacyjne wykonane z cieńszego materiału o dużej przepuszczalności powietrza. W d...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy