Liczba przełożeń = szerokość kasety i łańcucha. Liczba przełożeń (ilość trybów kasety/wolnobiegu) musi być identyczna z liczbą przełożeń obsługiwanych przez manetkę. Wynika z niej także szerokość łańcucha (patrz: Łańcuchy) i szerokość kasety. W praktyce przy wymianie kasety wystarczy tylko wiedzieć ile ma mieć rzędów.
POLECAMY
Kaseta czy wolnobieg? Istnieją dwa sposoby mocowania zespołu tylnych trybów na piaście:
kaseta - to zespół trybów nasuwanych na wielowypust bębenka stanowiący integralną część piasty. Bębenek, na który nakłada się kasetę jest łożyskowany wspólnie z piastą, co zapewnia większą sztywność i lepszy rozkład sił. Kasety, przynajmniej teoretycznie, umożliwiają wymianę najmniejszych, najszybciej zużywających się trybów
wolnobieg – to zespół trybów nakręcanych na gwint znajdujący się na korpusie piasty, obraca się na niezależnych od piasty łożyskach. Duże oddalenie łożyska piasty od haka koła wywołuje niekorzystne naprężenia, konstrukcja wolnobiegu jest też zdecydowanie cieższa niż kasety dlatego wolnobiegi stosuje się w tanich rowerach z 5, 6 lub 7 rzędowymi napędami.
Czyj system? O tym, jaką kasetę możemy połączyć z piastą decyduje kształt ząbków wielowypustu bębenka. W rowerach górskich wszystkie firmy stosują ten sam kształt i można je stosować wymiennie. W rowerach szosowych obowiązują dwa niekompatybilne wzory firm Shimano i Campagnolo. Zobacz zdjęcia powyżej.
Rozpiętość przełożeń. Górskie kasety 11-36, 11-34 mają dużą rozpiętość przełożeń i są najbardziej uniwersalne w zróżnicowanym terenie. Kaseta SRAM XX1 10...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ...i wiele więcej!