Jednodniowy czy etapówka?

Porady

Kalendarz imprez MTB w sezonie pęka w szwach. W każdy weekend w sezonie coś się dzieje. Zawody o różnej skali trudności, różnej długości. Do tego jeszcze etapówki zapewniające kilka dni w siodle z rzędu. Co wybrać? Czy jednodniowe ściganie, czy imprezę wielodniową?

Wszyscy chyba zaczynaliśmy od imprez jednodniowych: zawodów XC czy maratonów rowerowych. W tych pierwszych nie mamy specjalnie wyboru – w zależności od kategorii wiekowej jedziemy odpowiedni dystans. W maratonach MTB możemy wybierać spośród dwóch lub trzech dystansów, w zależności od naszych preferencji i przygotowania oraz możliwości oferowanych przez organizatorów. W wypadku polskich etapówek często mamy także wybór dystansu dziennego, ale za granicą jest to rzadkość. Tam czasem możemy pojechać wersję krótszą, decydując się na ściganie przez mniejszą liczbę dni, ale po tej samej trasie, którą obejmuje pełny dystans. 
Zawody jednodniowe zawsze rozgrywane są solo. Etapówki już nie, często jedyną możliwością jest start w dwuosobowym teamie męskim, kobiecym lub mieszanym, w odpowiedniej kategorii wiekowej. Wybierając się na taką imprezę, trzeba mieć sprawdzonego partnera jeżdżącego na zbliżonym poziomie. Jest to trudne, bowiem nawet wśród bikerów na podobnym poziomie zawsze pojawią się...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy