Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Technika jazdy

29 czerwca 2019

Jak wykonywać duże skoki na hopach: Nowa szkoła 2

722

POLECAMY

 

Zanim zajmiemy się wykonywaniem ewolucji, warto poczuć się pewnie na hopkach. Możliwości spieprzenia skoku jest wiele. Poważnym problemem, w szczególności dla początkujących, jest dostosowanie odpowiedniej prędkości przy najeździe na hopę. Na początek rewelacyjnym pomysłem będą skoki na stolikach, można też wykopać własną hopę i powiększać ją w miarę jak będziemy się na niej czuć coraz pewniej. Naukę trzeba potraktować trochę jak trening zawodnika cross-country, który stopniowo zwiększa obciążenia i dystanse, by uniknąć kontuzji lub przetrenowania (w naszym przypadku konsekwencje nierozważnego postępowania bywają poważniejsze).

Należy nauczyć się bezpiecznego upadania, a konkretnie sprawnego "pozbywania się" roweru w locie.  Jeśli widzimy, że na pewno nie wylądujemy jak trzeba, to najwyższy czas "katapultować" się z roweru. Możemy to uczynić przeskakując okrakiem nad kierownicą jednocześnie odpychając ją rękami w dół. Można też przełożyć nogi nad górną rurą ramy i odrzucić rower w przeciwną stronę. Warto poćwiczyć te sztuczki na płaskim terenie z małą prędkością, by potem z premedytacją wykonać je na hopce.

Niekontrolowane lądowanie z rowerem pod sobą jest szczególnie niebezpieczne. Niebezpieczeństwo stwarzają przy tym twarde i wystające krawędzie osprzętu. Siły działające na rowerzystę są jeszcze większe przy "niedolocie" i wbiciu się w "przeciwstok" lądowania. Upadek bez roweru jest dużo bezpieczniejszy. Można próbować amortyzować uderzenie spadając na nogi bądź as...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy