Od wieków trudno dostępne góry Pamiru, nazywane niegdyś Duchem Świata, rozpalały wyobraźnię ludzi. Trakt Pamirski w Tadżykistanie i Kirgistanie do dziś stanowi drugą najwyżej położoną drogę na świecie. Trud jazdy na wysokości ponad 4500 m n.p.m. zostaje wynagrodzony bajecznymi widokami ośnieżonych siedmiotysięczników Pamiru i Hindukuszu, majestatycznie górujących nad rozległą wysokogórską pustynią.
Rzeka Pandż swoim wartkim strumieniem oddziela Tadżykistan od wąskiego odcinka Afganistanu zwanego Korytarzem Wachańskim. Niegdyś wiodła tamtędy jedna z odnóg słynnego jedwabnego szlaku. W XIX wieku Pamir był strategicznym regionem „wielkiej gry”, czyli walki dwóch potężnych mocarstw – rosyjskiego i brytyjskiego – o wpływy w Azji Centralnej. Drogę zbudowali Sowieci w latach 30. ubiegłego stulecia, jednak nieremontowana od kilku dekad nawierzchnia popadła w ruinę, stanowiąc dziś wyzwanie dla poruszających się po niej pojazdów. Destrukcji dopełniły osuwiska ziemi i kamienne lawiny.
Jazdę rozpoczęliśmy z miasteczka Chorog na wysokości około 2100 m n.p.m. Przez wiele dni pięliśmy się dość łagodnym, lecz nieprzerwanym podjazdem w górę rzeki Pandż. Wiatr był momentami dość mo...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ...i wiele więcej!