Godzina i jedno okrążenie

Rowery

Przełajówki tworzone są z myślą o zawodach i regularnych treningach. Nie służą do niezapomnianych wypraw czy dojazdów do pracy, mają być maksymalnie efektywne w rywalizacji, która trwa od 40 minut do godziny.

Tak się składa, że szczyt sezonu przełajowego przypada na martwy sezon startowy zarówno MTB, jak i na szosie. Wielu zawodników, dla których przełaj nie jest koronną dyscypliną, i tak zimą chętnie sięga po rowery tego typu. Powód jest prosty: bardzo dobrze sprawdzają się w roli rowerów treningowych na każde warunki, a dodatkowo jazda nimi świetnie doskonali technikę jazdy. Z kolei starty w zawodach przełajowych mogą stanowić urozmaicenie zimowego kalendarza treningowego.

Jaki powinien być idealny rower przełajowy

W zawodach przełajowych nie da się wystartować na rowerze MTB czy szosówce, potrzebny jest specjalistyczny rower. O odpowiedź na pytanie, na co szczególnie należy zwracać uwagę przy jego zakupie, poprosiliśmy dwóch kolarzy z dużym doświadczeniem w tej dyscyplinie sportu. Mirek Bieniasz (Bieniasz Bike Team) ściga się na rowerze od ponad 20 lat. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski Masters zarówno w przełajach, jak i MTB, a także wielokrotnym brązowym medalistą mistrzostw Europy. Od kilku lat systematycznie startuje w zawodach w Polsce i za granicą. Zawodowo zajmuje się doradztwem i sprzedażą profesjonalnych rowerów w salonie Bieniasz Sport.

Bartosz Mikler (Victoria Jarocin Accent Team) kolarstwo uprawia od 14 lat, przełaj jest jego koronną dyscypliną, w której ściga się od kat. Junior. Jest aktualnym wicemistrzem Polski Elita i triumfatorem klasyfikacji Pucharu Po...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy