EkoKapp

Nordkapp to jeden z dwóch najdalej wysuniętych na północ przylądków Europy i cel wielu podróżników. W czerwcu 2023 r. Łukasz Trojanowski, właściciel firmy Solvino, wyruszy w tym kierunku rowerem z Warszawy trasą liczącą 2600 km. Wyprawa EkoKapp będzie miała charytatywny cel – każdy przejechany kilometr będzie równał się kwocie 5 zł. Zebrane w ten sposób pieniądze wpłacone zostaną na konta dwóch instytucji: Pracowni na rzecz Wszystkich Istot oraz Fundacji “Duch Leona”. Dodatkowo zorganizowana została publiczna zbiórka, której celem jest podwojenie pozyskanej dzięki wyprawie kwoty w myśl zasady, że liczy się nie tylko samo działanie, ale też łączenie ludzi, którym na nim zależy (EkoKapp - charytatywna wyprawa rowerowa | zrzutka.pl).

Pomysł na podróż jest nieprzypadkowy – na co dzień Solvino stawia na ekologiczny styl życia. Zajmują się importem certyfikowanych win ekologicznych, które powstają z poszanowaniem dla środowiska. Używają transportu rowerowego, a do przewozu win w mieście wykorzystują elektryczny rower dostawczy. 

Cel charytatywny związany z wyjazdem jest głównym powodem działania, jednak równie ważny jest sposób, w jaki zostanie on osiągnięty. Wyprawa ma wpisywać się w zrównoważony model działania. Dlatego będzie ona miała zeroemisyjny charakter. 

Kibicujemy Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody w Polsce. Podzielamy jej pogląd, że dbanie o wysoką jakość środowiska naturalnego to działanie na rzecz wszystkich istot, zarówno przyrody jak i ludzi. Wsparcie finansowe to wyraz naszego szacunku i poparcia dla jej różnorodnych akcji realizowanych zarówno na poziomie globalnym - poprzez wprowadzanie zmian systemowych, jak i lokalnym - dla konkretnych celów. 

Na działalności lokalnej skupia się też druga z instytucji, które wspiera wyprawa. Fundacja “Duch Leona” zapewnia dom będącym w potrzebie psom ras dużych i olbrzymich oraz starszym i chorym. To zaniedbane psy po ciężkich przejściach, które dzięki Fundacji w pięknym i przyjaznym otoczeniu odzyskują zdrowie, wiarę w człowieka i zdobywają kompetencje do funkcjonowania w społeczeństwie. My z kolei dzięki jej misji mamy szansę rozwinąć empatię, zrozumieć potrzeby psów i dzięki temu zapewnić im właściwy i godny sposób życia.

Zarówno Pracownia, jak i Fundacja, poza reagowaniem na bieżące problemy, uczy, że dbanie o  przyrodę i zwierzęta – bez względu na skalę działania – powinno być sprawą oczywistą. Mamy nadzieję, że projekt EkoKapp zwróci uwagę na ich codzienną pracę związaną ze sprawami, które powinny na bieżąco zajmować każdego z nas.

Przypisy