Co wlewać do bidonu - czyli o nawodnieniu podczas treningu

Porady Zdrowie

W trakcie treningu tracimy nie tylko wodę, ale też dużą ilość potrzebnych mikroelementów. Są one ważne dla równowagi naszego organizmu, dlatego nawodnienie jest bardzo istotne. Odpowiedni napój w bidonie może nie tylko ochronić nasze zdrowie, ale też pomóc w osiąganiu lepszych wyników. Co i jak pić w okresie intensywnego wysiłku?

Podczas treningu należy regularnie nawadniać organizm. W trakcie pracy mięśni zachodzi proces spalania składników energetycznych, co prowadzi do wytwarzania ciepła. Aby się schłodzić, wydzielamy pot. Pot składa się głównie z wody, ale też z sodu, chloru, kwasu moczowego, mocznika, aminokwasów i glukozy. Utrata wody i minerałów odbywa się między innymi poprzez układ oddechowy. Im intensywniejszy trening, tym ten proces jest szybszy. Odwodnienie zależy między innymi od stanu zdrowia, wieku, natężenia treningu oraz warunków atmosferycznych.

Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy odwodnienia? Zaliczyć do nich można: suchość w ustach, pragnienie, upośledzenie wydzielania śliny, zaczerwienienie skóry, osłabienie, rozdrażnienie i zaburzenie koordynacji r...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy