Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rowery

23 maja 2022

NR 59 (Maj 2022)

Canyon Strive CFR

0 359

Historia modelu Strive pokazuje, że trzeba mieć jasno określony plan i bezwzględnie się go trzymać. Fabien Barel po raz pierwszy zwyciężył na rowerze Strive w EWS Finale Ligure w 2014 roku, choć dosłownie kilka miesięcy wcześniej podczas wyścigu w Chile zmiażdżył dwa kręgi kręgosłupa i był na stojąco ewakuowany do Europy na operację. Miał cel. Miał determinację. Zwyciężył.

Choć tuż po tym sukcesie przeszedł na sportową emeryturę, to do dziś ściga się nawet do guzika w windzie i jest fanatycznym zwolennikiem Strivea jako narzędzia do wygrywania. Zawodnicy Canyona wielokrotnie udowadniali licznymi medalami i tytułem mistrza świata Enduro World Series, że jest to wpisane w DNA tego modelu. Poprzednia generacja miała premierę w 2019 r., ale nawet mimo osiągnięcia Jacka Moira nie wystarczyło opracować dla niej nowego malowania i wpuścić na rynek w 2022 roku. Rama wymagała gruntownej zmiany, bo już w chwili prezentacji jej geometria nie odpowiadała potrzebom ani kierunkom rozwoju zawodniczego enduro. Paradoks? Skądże. Za sukcesem Moira stał skomplikowany proces przygotowania poprzedniej ramy do zawodów. Montowano do niej dłuższe dampery o większym skoku, personalizowane ogniwa pośredniczące pomiędzy nim a wahaczem. Pod widelec wciśnięto liczącą 17 mm podkładkę, która zmieniała kąt główki, a Jack starował na większej ramie, niż wynikałoby to z jego potrzeb. Po wprowadzeniu w tym sezonie freeridowego Torque, ścieżkowego Spectrala pojawienie się zawodniczego narzędzia enduro – Strive stało się logiczne. Wykorzystano doświadczenia zdobyte nie tylko w zespole fabrycznym Canyona, zwłaszcza podpowiedzi od Jacka Moira i Fabiana Barela, ale także doświadczeń w rafinacji zjazdowego Sendera.

Geometria

Nie mogłem się opanować, żeby porównać dane Striva do zmierzonej u nas geometrii Torque. Wychodzi mi na to, że bohater tego artykułu jest znacznie dłuższy od testowanego w bB#3/...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy