Canyon Exceed CFR LTD

Rower 2020

Całkiem nowy Exceed pojawił się u nas dosłownie kilka dni po internetowej premierze. Mieliśmy okazję dokładnie mu się przyjrzeć, zważyć i zmierzyć i konkretnie pojeździć po naszych trasach XC, m.in. Wąsach Marszałka (na zdjęciu obok), o których pisał nawet Pink Bike. 


Najpierw odwołaliśmy się do danych przedstawionych przez producenta, a następnie przeciągnęliśmy Exceeda drugiej generacji przez naszą procedurę testową, uwzględniając wszystkie pomiary sztywności i geometrii, o ważeniu nie wspominając. Jazdy testowe na nowej generacji poprzedziliśmy przypominającą rundką na wersji z ubiegłego roku, której test opublikowaliśmy w bB#07/2019. W aktualnym teście na podstawie opinii „Pana z Brodą”, czyli Kuby Chryczyka, odnosimy się do zmian, jakie wyczuliśmy w czasie jazdy. Porównaniu poddajemy też obiektywne parametry geometrii i sztywności. 

W 2015 r. pojawił się następca Canyona Grand Canyon. Tak naprawdę właśnie model o nazwie Exceed zbudował renomę Canyona w XCO. Całkiem niecodziennie gwiazdy zespołów z logotypami mniej oczywistych sponsorów wybierali Exceeda jako maszynę do osiągnięcia swoich sukcesów w Pucharze Świata. Powszechnie jest całkiem na opak: team powstaje z myślą o wsparciu propagandowym nowego modelu. W swoich czasach zdecydowanie wyprzedzał epokę. W porównaniu był naprawdę niski i długi, i miał mały kąt główki. Inne brandy dopiero w kolejnych generacjach wprowadzały takie DNA do swoich konstrukcji XC. Ale jak to? Hardtail w drugiej dekadzie XXI wieku? Canyon przepytał swoich zawodników i klientów i doszedł do wniosku, że nie wszyscy są zdecydowani i gotowi na fulla. Przy ujściu Mozeli do Renu mówią, że: crossowy HT dla wielu zawodników jest absolutnie sensownym rozwiązaniem. Jest mnóstwo obszarów i wyścigów, które faworyzują użytkowników jak najlżejszych rowerów, które nie pretendują do kategorii superagresywnych maszyn stworzonych na najtrudniejsze trasy. Bo nie wszystkie trasy wyścigów kładą akcent na trudne zjazdowe odcinki, a nawet jeśli, to często czas potrzebny do pokonania najtrudniejszych sekcji nie uzasadnia przewag uzyskanych przy pomocy roweru z zawieszeniem tylnego koła. Nowy Exceed przeznaczony jest dla każdego, kto walczy z czasem na trasie maratonu, popołudniowej ustawki czy weekendowego polowania na KOM-y.

W dotychczasowym modelu CF SLX'2019 do górnej rury zgrabnie przykręcono dwoma śrubkami ogranicznik skrętu.
Kły w osłonie sterów opierały się o niego, zapobiegając uderzeniu kie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy