Całkowicie nowy Canyon Spectral 125

Najbardziej niegrzeczna trailówka Canyona

Rowery

"Szwajcarski scyzoryk w wśród rowerów ścieżkowych - jeden rower na każdą trasę". Tak Canyon mówił o ubiegłorocznej premierze platformy Spectral, która reprezentowała wtedy aż trzy opcje kół: 29", 27,5" i mullet. Teraz niemiecka marka dobiera w tym rozdaniu kolejne karty wraz z premierą nowego Spectrala 125.  

 

 

 

Spectral 125 ma być agresywnym rowerem ścieżkowym na kołach 29" i o niewielkim skoku wynoszącym właśnie 125 mm.

 

Czy rower będzie taki, jak zapowiada Canyon, okaże się w naszym teście. Niemniej, może okazać się, że powstał właśnie rower, na którym wielu z nas będzie chciało jeździć: jego geometria i skojarzenie z pełnowymiarowym klasycznym Spectralem sugeruje, że na zjazdach będzie dobrze łykał to co przed nim i jednocześnie można będzie nim poszaleć na płaskim. Fabryczne testy mówią o bardzo dobrym antisquacie, a kąt główki ramy to zaledwie 64 stopnie - bardzo płasko!

 

 

 

 

Karbon

Karbonowa rama Spectrala 125 waży 2500 gramów i mimo dość niskiej masy Spectral 125 mieści się w 4 kategorii wytrzymałości - tej samej, do której należy Strive, pełnoprawna endurówka Canyona. To oznacza, że jest odporna na spory łomot i wysokie skoki. 

 

Podobnie jak Spectral o dłuższym skoku, wszystkie modele Spectrala 125 CF są wyposażone w podwójnie uszczelnione łożyska, wymienne gwintowane wkładki, pełne wewnętrzne prowadzenie kabli oraz regulację geometrii za pomocą Flip Chipa, który pozwala dostosować kąt główki ramy i rury podsiodłowej o pół stopnia oraz podnieść lub obniżyć suport o 8 milimetrów.

 

 

Parametry przy ustawieniu LO.

 

Mamy więc główkę ramy pod kątem 64 stopni, reach w rozmiarze L wynoszący 486 mm i kąt rury podsiodłowej 76 stopni przy zachowaniu reletywnie krótkiego tyłu 437 mm.

 

 

Alu

 

 

Wersja AL Spectrala 125 jest niemniej imponująca. Ważąca 3000 gramów rama ze stopu aluminium została zaprojektowana tak, aby dawać podobne wrażenia z jazdy jak jej karbonowa siostra, zachowała również 4 kategorię wytrzymałości. Zachowując prostotę, aluminiowy rower nie ma możliwość regulacji geometrii, ale zachował płaski kąt główki i niższy suport (w ustawieniu "LO" Spectrala 125 CF), a także bardziej stromy kąt rury podsiodłowej (w ustawieniu "HI" Spectrala 125 CF). Jeśli dodamy do tego niezłą specyfikację, sprytne prowadzenie linek i stalowe gwintowane pivoty, otrzymamy rower o dużych możliwościach, który jest przyjazny dla portfela.

 

 

 

 

Specyfikacja

 

 

 

Canyon oferuje pięć różnych modeli Spectral 125 - dwa modele alu i trzy karbonowe - z globalną specyfikacją komponentów, wspólną dla wszystkich rynków na całym świecie. Gama Spectral 125 zaczyna się od modelu Spectral 5 na ramie ze stopu aluminium na Shimano Deore, widelcem RockShox 35 Gold oraz oponami i obręczami kompatybilnymi z systemem bezdętkowym.

Flagowy model Spectral 125 CF 9 leci na bezprzewodowym SRAM-ie GX AXS, zawieszeniu Fox Factory oraz lekkich karbonowych kołach DT Swiss XMC 1501.

Riderzy szukający czegoś pomiędzy będą mieli w czym wybierać.

 

 

 

Ceny 

Spectral 125 5 12 299 zł

Spectral 125 6  14 699 zł

Spectral 125 CF 7 16 999 zł

Spectral 125 CF 8 21 999 zł

Spectral 125 CF 9 28 399 zł

 

 

Kompletna rodzina Spectral 125 będzie dostępna do zamówienia od czwartku 17 lutego 2022 na canyon.com.
 

 

 

Przypisy