Całkiem nowy Lumen

E-MTB ważący zaledwie 15,5 kg w platformie XC/Trail. Obietnica czy przechwałka?

SCOTT Lumen ma DNA najszybszego roweru na świecie, Spark. Celem Szwajcarów było wykorzystanie wszystkich rozwiązań nad którymi pracowali od lat w rowerach analogowych żeby uzyskać jak najszybszy, jak najlżejszy i zapewnić wrażenia z jazdy jak na zwykłym rowerze. Zapewniają że powstał eBike który do momentu włączenia się wspomagania trudno odróżnić od analogowego roweru MTB. Mieliśmy okazję uczestniczyć w przedpremierowych testach tej maszyny i już teraz zapraszamy na łamy styczniowego bikeBoard, gdzie opublikujemy naszą opinię, wywiady z konstruktorami i dokładne dane nowego wspomaganego Scotta.

 


KOMPAKTOWE, WYDAJNE WSPOMAGANIE
 


Celem Scotta było stworzenie najlżejszego możliwego roweru elektrycznego i po wielu badaniach okazało się, że TQ HPR50 jest najlepszym rozwiązaniem dla zespołu R&D SCOTT eRIDE. TQ to niemiecka firma specjalizująca się w komponentach elektrycznych dla wielu gałęzi przemysłu, w tym dla przemysłu lotniczego, medycznego i lotniczego założona w 1994 roku. Ich silnik rowerowy miał ostatnio głośną premierę, a na stoisku podczas Eurobike rowerowi PM dosłownie się kłębili. Wszystko to dlatego, że zapewnia bezprecedensowy stosunek masy do mocy wynoszący 1,8 kg dla 50 Nm i to przy średnicy 8 cm. Powodem jest technologia należąca do TQ: system przekładni harmonicznych. Pozwala na zmniejszenie rozmiaru, przy lepszym dopasowaniu i precyzji. Efektem tego jest lżejszy eBike, lepsza integracja, przy jednoczesnym zmniejszeniu luzów i bardziej naturalnych odczuciach podczas pedałowania. Wartością dodaną jest redukcja hałasu.

DWIE BATERIE, WEWNĘTRZNA I ZEWNĘTRZNA

Lumen ma wbudowana na stałe wewnętrzną baterię o pojemności 360 Wh, którą można połączyć z zewnętrznym akumulatorem o pojemności 160Wh zwiększającym zasięg. Każdy Scott Lumen ma dwa zestawy otworów do montażu bidonów; ten na dolnej rurze jest wzmocniony i pozwala przykręcić także specjalny klips. Można w niego wpiąć koszyk do bidonu albo specjalny uchwyt do Range Extendera. Sam dodatkowy akumulator charakteryzuje się smukłą konstrukcją i lekkością, co oznacza minimalny wpływ na prowadzenie roweru. Dzięki doświadczeniu firmy TQ, bateria HPR50 w połączeniu z przedłużaczem zasięgu gwarantuje maksymalną wydajność wspomagania aż do wyczerpania akumulatorów. TQ stosuje specjalne ogniwa baterii, aby umożliwić pracę z pełną mocą, nawet gdy akumulator i range extender osiągną niską pojemność. System może być ładowany z wpiętym akumulatorem zewnętrznym, a inteligentna ładowarka priorytetowo traktuje ładowanie akumulatora roweru. Główny akumulator może osiągnąć 80% pojemności w ciągu dwóch godzin ładowania.

DWA UCHWYTY NA BIDONY

W przeciwieństwie do większości rowerów elektrycznych z pełnym zawieszeniem, dzięki zintegrowanemu amortyzatorowi, w Lumenie jest miejsce zarówno na zewnętrzną baterię, jak i picie. Opcjonalny system mocowania na klips umożliwia szybkie zmiany konfiguracji, tak żeby przewozić w ramie dwa bidony lub jeden bidon i baterię zewnętrzną.
 


UKŁAD ZAWIESZENIA
 


W modelu Lumen zastosowano ten sam układ zawieszenia, co w rowerze SCOTT Spark, na którym dwukrotnie zdobyto tytuł mistrza świata. Scott kocha ten układ i wciąż uważa, że jest optymalny do technicznej jazdy XC i szybkich, trudnych singletracków. Zawieszenie Lumena ma specyficzny, ale sprawdzony układ kinematyczny i mniejszą masę nieresorowaną. Zastosowanie Flex Pivot w rurkach podsiodłowych wahacza jest idealnym rozwiązaniem dla roweru o tym zakresie skoku i pozwala zachować lekkość układu i optymalną pracę zawieszenia.

TECHNOLOGIA ZINTEGROWANEGO ZAWIESZENIA
 


W modelu Spark zadebiutowała platforma ramy ze zintegrowanym amortyzatorem i Lumen działa na tej samej zasadzie. Dlaczego zintegrowany? Po pierwsze, nie tylko zdaniem Scotta, wygląda to fantastycznie. Kinematykę wahacza można bardzo precyzyjnie dopasować do potrzeb konkretnego typu jazdy i to bez wzrostu masy, co podczas opracowywania "najlżejszego na świecie e-MTB" ma znaczenie. Aby uzyskać optymalną wydajność amortyzatora transfer mocy musi być jak najbardziej bezpośredni. Tak ukształtowany wahacz pozwala uniknąć nieefektywnych ruchów kierunkowych (na boki w stosunku do kierunku jazdy). Zintegrowany amortyzator pozwala to poprawić na kilka sposobów. Po pierwsze, konstrukcja ramy wokół amortyzatora oraz mocowanie trunnionu mogą być zaprojektowane znacznie solidniej, redukując ruchy i sprzyjając bardziej efektywnemu transferowi mocy. Można też zastosować dużo większe łożyska do głównej osi obrotu, co jeszcze bardziej wzmocni ten rejon. Podczas gdy może się wydawać, że są to drobne ulepszenia, ich suma skutkuje efektywniejszą pracą amortyzatora. Dodatkowo, amortyzator jest osłonięty. Błoto, woda? Nie ma problemu.

KONSTRUKCJA RAMY

Przy 130 mm skoku, wykorzystanie sprawdzonej platformy Spark 900 było bardzo rozsądne, bo jest ona wynikiem wieloletniego doświadczenia inżynierów i opinii najbardziej utytułowanych kolarzy na świecie. Aby spełnić dodatkowe wymagania wynikające z elektrycznego wspomagania, konieczne były modyfikacje, począwszy od grubości laminatu, kinematyki, umiejscowienia amortyzatorów na geometrii kończąc. Mimo, że Lumen eRIDE i Spark są analogiczne, konstrukcja Lumena została zoptymalizowana aby dopasować silnik i baterię. W rezultacie silnik i akumulator są zintegrowane z ramą o pełnym zawieszeniu, a zwiększenie objętości profili w stosunku do Sparka wynosi zaledwie 17%. Patrząc z boku, naprawdę trudno odgadnąć że ma wspomaganie.

SAG
 


Ustawienie ugięcia wstępnego jest łatwe, ponieważ na jednym z czopów wystających z ramy umieszczono skalę pozwalająca ocenić SAG. Żeby dowiedzieć, czy wykorzystywany jest pełny skok zawieszenia można zajrzeć do wnętrza ramy przez port w rurze podsiodłowej zakrywany gumową zaślepką. Widać przez niego o-ring i łatwo go przesunąć w dół, aby zresetować pozycję.

KOKPIT

W modelach Lumen 900 SL i 900 zastosowano kokpity Fraser IC DC firmy Syncros. Projektanci pracowali nad kształtem, który pozwala na przewleczenie przewodów pod kierownicą i wokół boków wspornika, zanim przez otwory w plastikowych nakładkach na stery. Uniknięto zgięć i załamań przewodów oraz uzyskano minimalistyczny wygląd przodu. W rzeczywistości, gdy opracowywano system sterów do Sparka w projekcie uwzględniono otwory na przewód do sterowania systemem elektrycznym. Wszystkie sztyce i wsporniki Syncros mają wiele opcji mocowania komputera, lampki i kamery zarówno na górze, jak i pod spodem. Modele 910 i Contessa wyposażono w standardową kierownicę i wspornik zaprojektowany do współpracy z wewnętrznym prowadzeniem przewodów. Syncros firmuje wszystkie punkty styku kolarza z rowerem, aby zapewnić najlepsze wrażenia z jazdy.

WYŚWIETLACZ I STEROWNIK

Systemem można sterować za pomocą minimalistycznego pilota na kierownicę, sparowanego ze zintegrowanym wyświetlaczem na górnej rurze. Tryby są łatwe do przełączania, a dzięki ergonomicznemu umieszczeniu na kierownicy można je łatwo kontrolować podczas jazdy, a także podczas korzystania z trybu walk.

ŚLEDŹ SWOJE PRZEJAŻDŻKI
 


Aplikacja TQ jest łatwa w użyciu. Łatwo jest podłączyć, dostosować i kontrolować e-rower za pomocą aplikacji TQ E-Bike. Rower jest dostarczany z sugerowanym tuningiem silnika SCOTT, a dzięki aplikacji możesz dostroić swoją jednostkę napędową, aby oszczędzić baterię lub zmaksymalizować moc wyjściową. Możesz zmienić reakcję na pedałowanie, aby uzyskać szybszą reakcję silnika lub spowolnić ją, aby uzyskać bardziej naturalne uczucie. Na koniec możesz dostosować wyświetlacz, zmieniając kolejność i liczbę dostępnych ekranów, włączać lub wyłączać dźwięki kontrolne itp. Bez szumu, bez niepotrzebnych bodźców, proste, istotne dla Ciebie informacje aby więcej jeździć i cieszyć się chwilą.
 

Przypisy