Dołącz do czytelników
Brak wyników

Bontrager GR2 vs Foray

Artykuł | 12 lipca 2021 | NR 51
0 373

Kiedyś spotkaliśmy w górach biegaczy. Rozmawiali o butach. Jeden zupełnie poważnie zapytał drugiego: „Ty, a w tych Twoich butach można też chodzić, czy są tylko do biegania?”. Autentyk, ja nie mogłem dalej jechać ze śmiechu, bo ciągle widziałem kolesia, który nie może zwolnić i cały czas biegnie. Jak Forest Gump.

Czy w butach MTB można jeździć na gravelu? Wiem, jak to sprawdzić, zakładam na lewą nogę Foraya, a na drugą GR2 i jadę, nie zwalniając. Zupełnie serio. Tak właśnie jeździłem i to na całkiem dużych hopach i bandach oraz mieląc szuter gravelówką.

Bontrager GR2

Lekkie buty gravelowe ze sznurowaną cholewką z mikrofibry. Klasyczny krój uwzględnia gruby i długi język. Na palcach i pięcie buta umieszczono wzmocnienia z TPU. Wtryskiwana podeszwa jest gruba i wysoka, została oblana gumą o dość głębokim protektorze. Dla ożywienia czerni w mieszance podeszwy znalazły się szarobiałe strzępy, co daje ciekawy efekt kolorystyczny retro, kapitalnie konweniujący z brązowawym kolorem cholewki (zdjęcie nie oddaje prawdziwego koloru). Sznurowadła są przesadnie długie, na szczęście jest specjalna gumka, pod którą można schować końcówki, co skutecznie eliminuje problem powiewających końcówek. Sznurowanie daje dużo lepsze opięcie przedniej części stopy niż BOA®, i choć Bontragery na moich stopach są zwykle za luźne GR2, mogłem dopiąć je tak, że trzymały śródstopie i palce na doskonałym poziomie. Cholewka jest dość miękka, więc opięcie jest wygodne, ale po przepoceniu/przemoczeniu sznurówki trzeba dociągnąć, bo tworzywo jest wrażliwe na wilgoć, pod której wpływem nieco się rozciąga. Na wierzchu cholewki porobiły się zmarszczki w miejscach, w których musiałem mocniej dociągnąć sznurowadła – nie przeszkadza to, ale wolałbym, żeby Bontrager szył cholewki na węższych kopytach. Podeszwa jest dość wiotka. Pedałuje się z mniejszą efektywnością niż w butach sportowych, ale do gravela to pasuje, choć na pewno nie do wyścigowego. W turystyce sprawdza się fantastycznie, ponieważ chodzenie nawet po trudnych nawierzchniach jest wygodne, a guma dość miękka i przyczepna. W skały nadają się umiarkowanie, a bez gniazd na kołki byłyby jeszcze lepsze. Dłuższe marsze eksponują przemieszczanie się pięty. Nie zapobiega temu nawet szorstka kierunkowo wkładka wyścielająca zapiętek.
Największą zaletą tego modelu butów jest sznurowanie, raz – ze względu na normalny wygląd, dwa – ze względu na wygodę, trzy – na łatwość obsługi, a cztery nawet na pampie dostaniesz sznurowadła – linkę do BOA®? Tylko kurierem.
 


Bontrager Foray

Buty MTB z zapięciem na...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy