Arabia Saudyjska. Pustynia MTB

Przygoda

Szum klimatyzatorów pompujących wibrująco zimne powietrze wprost w rozpaloną pustynię przypomina nam, gdzie jesteśmy. Bezpiecznie oddzieleni od słońca płóciennym zadaszeniem delektujemy się bezkofeinowym latte na sojowym mleku i pochłaniamy drugi kawałek carrot cake’a. Zimna bryza raz na jakiś czas owiewa nasze plecy, po czym znika, pozwalając wrzącemu powietrzu zaopiekować się naszą gęsią skórką. To idealnie oddaje bogactwo Arabii Saudyjskiej: tu wszystko jest możliwe. Bez względu na koszty, zdrowy rozsądek czy koncepcję zrównoważonego rozwoju – dla przeciętnego Europejczyka to obraz niepokojąco ekscytujący.

Arabia Saudyjska przeżywa turystyczny boom, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Przez lata zamknięta dla obcokrajowców, teraz uczy się turystyki. Wcześniej bogactwo tego kraju, jego sztuka, historia, kultura i przyroda były zasobami, które pozostawały dostępne tylko dla jego mieszkańców. W ostatnich latach nawet opustoszałe i wyjątkowo suche rejony wokół Al-Uli zaczynają wabić co odważniejszych turystów. Po szosowcach zaglądają tu także riderzy MTB i jesteśmy tu, aby odkryć ten rzekomy potencjał, o którym mówią tubylcy. Pytamy o traile, oni kiwają głowami – „tak, tak, jest potencjał” – mówią, a my wiemy już, że czeka nas pełna przygód eksploracja, która zaprowadzi nas albo do raju, albo do zguby. Oto zapuszczamy się na pustynię w Arabii Saudyjskiej w poszukiwaniu rowerowych ścieżek, które być może nie istnieją. Epic!

Centrum ścieżkowe widmo

W środku nocy rozlega się głośne pukanie do drzwi naszego domku zbudowanego z morskiego kontenera. Zaspani pakujemy się do pick-upa prowadzonego przez naszego przewodnika Iana. Sadowię się obok Anity Gehrig – byłej zawodniczki Enduro World Series i mistrza świata w bike trialu – Toma Öhlera. Milcząc, dojadamy musli, które Anita przygotowała poprzedniego wieczoru. Jest zimno, jakby jakiś znacznie wydajniejszy klimatyzator zdołał zabić upał, z którym mierzyliśmy się dzień wcześniej. Przez około...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy