Dołącz do czytelników
Brak wyników

Turystyka

20 czerwca 2019

Apu Wamani – górscy bogowie Andów

0 142

Inkowie czcili góry jako chroniące bóstwa. Tych „Strażników Doliny” w inkaskim języku z rodziny keczua nazywano Apu Wamani. Ambitny projekt rowerowy w Chile – próba przemierzenia pięciu gór z tej grupy na rowerze – służył zwiększeniu świadomości historii ludzi, których już nie ma. Przyjąłem zaproszenie na zdobycie ostatniej wielkiej góry z tej wieloletniej wyprawy.

Llullaillaco (6739 m n.p.m.) jest trzecim najwyższym wulkanem na Ziemi. Jest to również najwyższa góra bez pokrywy lodowej, co z pewnością wynika z faktu, że znajduje się ona w otoczeniu najbardziej suchej części pustyni Atakama w Chile. Położona setki kilometrów od jakiejkolwiek cywilizacji, często jest smagana przez silne burze, a temperatury nierzadko dochodzą do minus 30 stopni Celsjusza. Z tego powodu rzadko zapuszczają się tu alpiniści. „Brzmi to nawet ekscytująco jako cel wyprawy rowerowej” – pomyślałem. Powiedziałem więc Pato, że chętnie przyjmę jego zaproszenie. Pato, skrót od Patricio, powołał do życia interesujący projekt: „Guardian del Valle”. Postanowił zdobyć na rowerze i przejechać „Strażników Doliny”. Wszystkie góry z tej grupy to co najmniej pięciotysięczniki, niektóre liczą nawet ponad 6 tysięcy metrów. 

 

Tak jak jego ostatni cel – wulkan Llullaillaco.

Ściśle mówiąc, moja podróż do Chile rozpoczęła się w Afryce. Na Kilimandżaro. Kilka lat temu spędziłem tam trochę czasu z moim rowerem. Po opublikowaniu wideo z mojej podróży, w maju 2017 r. Patricio Goycoolea przysłał mi wiadomość: „#bigmountainbike. Przyjedź do Chile! Jeździmy tutaj po wysokich górach”. To był początek długiej wymiany maili i punkt wyjścia mojej podróży na półkulę południową.

Chociaż nie znałem nazwisk wszystkich towarzyszy wyprawy, byłem pewien, że mają...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy