Dołącz do czytelników
Brak wyników

Amortyzatory tylne (dampery) - to trzeba wiedzieć

Artykuł | 26 czerwca 2019 |
0 841

POLECAMY

 

Decydując się na zakup tylnego amortyzatora (tzw. dampera) trzeba pamiętać, że nie wystarczy, aby odpowiednie wymiary się zgadzały. Producenci ram full suspension projektują je w oparciu o konkretną charakterystykę dampera lub na odwrót. Damper jest odpowiednio projektowany do konkretnej kinematyki zawieszenia. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, żeby nie zdarzyło się tak, że nowiutki powietrzny amortyzator ma SAG (ugięcie wstępne) wynoszący 80% skoku, mimo napompowania go do granic możliwości. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić, jakie amortyzatory można zakładać do ramy lub, do jakich ram przeznaczony jest damper. Niektórzy producenci podają takie informacje.

Wymiary

Długość montażowa amortyzatora (eye to eye). Jest to najistotniejsza wielkość. Mierzy się ją pomiędzy osiami „oczek” wyprostowanego dampera.
Szerokość i średnice tulejek. Należy sprawdzić rozstaw blach w punktach mocowania dampera w ramie i dobrać tulejki zapewniające odpowiednią szerokość. Bardzo istotna jest także wewnętrzna średnica montażowa w tulejkach. Musi ona pasować do średnicy zewnętrznej śrub mocujących damper.

Niektóre dampery są sprzedawane wraz z tulejkami, ale to nie gwarantuje, że uda się od razu zamontować amortyzator w ramie.

Gabaryty amortyzatora. Może się okazać, że jakieś pokrętło regulacyjne, zbiorniczek z olejem, czy inny element amortyzatora będzie kolidował z ramą. Pół biedy, jeśli nie da się zamontować amortyzatora na żaden z czterech sposobów. Gorzej, jeśli po zamontowaniu nie sprawdzisz czy przy ugięciu zawieszenia, nie dochodzi do kolizji amortyzatora z elementami wahacza. Możesz zniszczyć amortyzator i ramę, a wtedy żadna gwarancja nie pomoże.

Medium ściskane

Czyli innymi słowy rodzaj sprężyny. W tylnych amortyzatorach są tylko dwie opcje: sprężyna lub powietrze. Często powietrzny amortyzator nie będzie pasował (nie będzie miał odpowiedniej charakterystyki pracy) do ramy, w której producent fabrycznie montował „sprężynowca”. Objawy takiej niekompatybilności to...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy