A może by tak na Cypr?

Przygoda

Ta niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym jest raczej mało znana w kolarskim i triathlonowym świecie. Pomimo że sam Rafał Majka gościł na niej ze swoim pro teamem, Republika Cypryjska nie zasłynęła do tej pory w żaden szczególny sposób w kolarskim świecie. A szkoda… Cypr, choć nie do końca znany, może zachęcić kolarzy nieskończonością krętych, oddalonych od samochodowego ruchu, dróg. Już w niewielkiej odległości od nadmorskich kurortów wznosi się masyw górski, który ze szczytem Olympus, sięga prawie 2000 m n.p.m.

 

Mikroświat

Bywamy tam dwa razy w roku, to znaczy bywaliśmy, kiedy jeszcze podróże nie były podporządkowane urzędowym obostrzeniom. Mikroświat, jaki oferuje Republika Cypryjska, jest jakby wyjęty filmu Moje wielkie greckie wesele, gdzie najważniejsza jest rodzina i jej najstarsi członkowie, dlatego nikogo nie dziwi, że władze państwa obawiają się obecnej sytuacji na świecie. Inaczej może być po północnej stronie Cypru, która należy do Tureckiej Republiki Cypru Północnego i w której panują inne rządy. Od połowy XX wieku obydwa narody walczą o terytorium na wyspie. Dzisiaj, przedzielona tak zwaną zieloną linią, wyspa zamieszkiwana jest przez Greków po jej południowej stronie i Turków w jej północnej części.


Grecka, bardziej górzysta część, pełna jest krętych asfaltowych dróg, doskonałych do jazdy na szosie. Wszędzie pachnie tu drzewami oliwnymi, pomarańczami i cypryjską kawą. To radosne miejsce, podobne innym śródziemnomorskim krajom. Zazwyczaj zatrzymujemy się w miejscowości Limassol, położonej mniej więcej w środkowej części południowego wybrzeża, zaraz przy Akrotiri Bay. Stąd blisko już do masywu gór Troodos. Już niespełna dziesięć kilometrów od miejskiej plaży zaczynają się długie, widowiskowe podjazdy. Najszybciej można do nich dotrzeć ze wschodniej części miasta, jadąc przez miejscowości Germasogeia i Akrounta. Tam po drodze możecie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy