Żywienie startowe

Porady

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a kolarski sezon zbliża się wielkimi krokami. Ci, którzy ciężko pracowali przez ostatnie miesiące, niecierpliwie wyczekują pierwszych wyścigów. Pozostali, którzy większą część zimy spędzili na oglądaniu seriali, starają się jeszcze nadrobić stracony czas, żeby nie wypaść źle podczas pierwszych zawodów. Ostatecznie pewnego wiosennego dnia wszyscy spotkają się na linii startu, głodni wyścigowej rywalizacji.

Właściwe przygotowanie treningowe jest niezbędne, jeżeli myśli się o dobrym wyniku, ale istnieje jeszcze jeden, równie ważny aspekt – dieta. Tak jak najlepszy samochód nie osiągnie pełni swojego potencjału, jeżeli w jego baku znajdzie się niskiej jakości paliwo, tak samo nawet doskonale wytrenowany sportowiec nie będzie w stanie funkcjonować na najwyższych obrotach, jeżeli będzie dostarczał swojemu organizmowi nieodpowiednie pożywienie. Pisząc o żywieniu okołostartowym, można wyróżnić jego trzy fazy – żywienie przed i po wyścigu, a także w jego trakcie. Wpływają one na dyspozycję startową i sprawną regenerację po zakończeniu wysiłku. Najlepsze efekty osiąga się jednak, stosując zbilansowaną i dostosowaną do indywidualnych potrzeb dietę na co dzień, a nie tylko w dniu wyścigu.

Superkompensacja glikogenu, czyli „ładowanie węglowodanami”

Carbo loading to popularna w sportach wytrzymałościowych strategia żywieniowa, polegająca na okresowym zwiększeniu spożycia węglowodanów. Ma na celu zgromadzenie w wątrobie i mięśniach szkieletowych jak największej ilość glikogenu, pełniącego funkcję magazynu, z którego organizm czerpie energię podczas wysiłku. Im więcej glikogenu zostanie zmagazynowane, tym dłużej będziesz w stanie kontynuować wysiłek fizyczny o wysokiej intensywności. Organizm przeciętnego człowieka jest w stanie zmagazynować ok. 500–600 g glikogenu, choć dokładne wartości zależą m.in. od masy ciała, zawartości tkanki mięśniowej, codziennej diety i aktywności fizycznej. Zastosowanie superkompensacji glikogenu pozwala jednak znacznie zwiększyć...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy