Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady

29 kwietnia 2020

NR 39 (Kwiecień 2020)

Zasady sportowego rodzica. Jak wspierać dziecko uprawiające sport

0 607

Rodzice często pytają o to, jak mogą wspierać swoje dziecko w sporcie, jak pomagać, jak się zachowywać na zawodach? Rodzic jest najważniejszą osobą w życiu dziecka. Dlatego tak samo ważną rolę odgrywa w sporcie. Poniżej znajdziecie parę wskazówek o tym, jak możecie uczestniczyć w sportowym rozwoju młodego rowerzysty.

Trener trenuje, ja wychowuję

Jest to myśl przewodnia, która powinna przyświecać każdemu rodzicowi młodego sportowca. Na zawodach jestem kibicem. Dopinguję, zagrzewam do walki, wspieram i, jeśli to potrzebne, pomagam. I robię to wszystko jako rodzic. Nie komentuję jazdy swojego dziecka ani innych młodych zawodników, nie daję wskazówek, nie kwestionuję decyzji sędziów ani trenerów. To samo obowiązuje również podczas treningów. Pozwólmy dziecku skupić się na trenerze, kolegach i ćwiczeniach. Wszystkie nasze podpowiedzi, nawet te wypowiedziane w dobrej wierze, niestety, utrudniają to i rozpraszają. Pół biedy, jeśli komentarz rodzica pokryje się z uwagami trenera. Jeśli tak nie będzie, to w głowie dziecka zacznie robić się mętlik („Kogo mam słuchać?”) albo pojawi się zdenerwowanie („Tato, cicho bądź!”). Oczywiście nie chodzi o to, by bezkrytycznie podchodzić do treningów czy wyjazdów na zawody. Dlatego jeśli czegoś nie rozumiem, to pytam. Jeśli mam wątpliwości, to staram się je rozwiać, rozmawiam. Jeśli coś mi się nie podoba, wyjaśniam to z trenerem. I nie robię tego w obecności dziecka. Z drugiej strony, bardzo ważna jest współpraca z trenerem i trzymanie wspólnego frontu, pozostając jednocześnie w roli rodzica.
Chodzi o dwie kwestie. Z jednej strony, oddajmy trenerowi w pełni jego autorytet – niech dziecko mu ufa i podąża za nim. Z drugiej – twórzmy jasny podział ról. Trener czasem może się zdenerwować, podnieść głos, być niezadowolony po nieudanym starcie. Dziecko musi dokładnie wiedzieć, że niezależnie od wszystkiego zawsze może szukać pocieszenia u rodziców. Jeśli za bardzo będziemy wchodzić w rolę trenera, możemy doprowadzić do sytuacji, w której podział ról nie będzie już taki oczywisty. Dziecko musi czuć bezwarunkową miłość i nie zastanawiać się, czy może mama jest też zła, dlatego, że ono się wywróciło na trasie albo nie przyjechało w założonym czasie. Trenerzy mogą się zmieniać, a rodzic pozostanie rodzicem na zawsze.

POLECAMY

Wiem, jak ważną rolę odgrywam w sporcie dziecka

Wspieram swoje dziecko. Potocznie wsparcie rozumiane jest jako pocieszanie czy dodawanie otuchy. W psychologii to pojęcie jest dużo szersze. Wszystko, co robimy, a co ma pozytywny wpływ na zachowanie czy samopoczucie, jest rozumiane jako wsparcie i jest równie ważne. To przytulenie po nieudanym występie i wspólne świętowanie sukcesów, ale też przygotowywanie zdrowych posiłków, przywożenie i odbieranie z treningów czy finansowanie zawodów i innych okołosportowych aktywności.
Wspieranie to także angażowanie się w sport i zachęcanie do rozwoju. Wspólne czytanie inspirujących historii innych sportowców, oglądanie zawodów i kibicowanie, rozmawianie o tym, co się wydarzyło na treningu. Tutaj jednak bardzo ważne jest wyczucie. Dajmy dziecku możliwość decydowania o tym, czy w wolnym czasie dalej chce rozmawiać o rowerach. Może być tak, że akurat będzie chciało oderwać się od sportu. I wtedy powinniśmy postawić na rzeczy, które pozwolą zarówno fizycznie, jak i mentalnie odpocząć od rowerów i jazdy. Bo należy pamiętać, że wspieranie to również dbanie o dobry odpoczynek, a odpoczynek jest przecież nieodłączną częścią treningu. 
Wyczucie jest również ważne w związku z publicznym okazywaniem wsparcia. Rozmawiajmy z dziećmi, czy chcą, żebyśmy obserwowali je na treningach i uczestniczyli w zawodach. Może być bowiem tak, że na obecnym etapie rozwoju potrzebują więcej przestrzeni i samodzielności, a rodzic powinien to uszanować. Dodatkowo zbyt ekspresyjne zachowanie czy okazywanie uczuć w obecności innych – krytykowanie sędziego czy radość po udanym wyścigu – może powodować obawy dziecka o opinię rówieśników. A należy pamiętać, że w okresie dojrzewania opinia kolegów i koleżanek jest bardzo ważna.
Nie możemy zapominać również o tym, że rola rodzica zmienia się wraz z rozwojem dziecka. Należy zatem dążyć, by wsparcie, które dajemy dzieciom, było dostosowane do ich potrzeb. 

Sport to wiele więcej niż rower

Sport czy aktywność fizyczna odgrywają ogromną rolę w rozwoju dziecka. O aspekt fizyczny dba trener, rodzice zaś mają pole do popisu w innych obszarach. Kształtowanie postawy fair play, szacunek do przeciwników czy budowanie wiary w siebie i swoje umiejętności to tylko niektóre z nich.
Rodzic powinien postawić nie tylko na rozwój w sporcie, ale przede wszystkim na rozwój przez sport. Amerykańskie czasopisma „Forbes” czy „Harvard Business Review”, pisząc o biznesie, często podkreślają, dlaczego warto zatrudniać byłych sportowców i dlaczego są oni świetnymi pracownikami. Sportowcy potrafią wyciągać wnioski z porażek, utrzymują zaangażowanie i motywację, są zorientowani na osiąganie postawionych przed nimi celów, dobrze współpracują i lepiej radzą sobie z presją i stresem od ich niesportowych kolegów. A t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy